Smeđa pjena

... kada stvari krenu po zlu

Moderator/ica: Poljo

Odgovori
sucro

Smeđa pjena

Post Postao/la sucro » uto ožu 22, 2011 8:01 pm

Pozdrav ljudi!
Kuhao sam ovaj vikend prvo pivo (30 l, back ekstrakt, OG 1.049).
Uspio sam nabaviti 2 veća demižona od 15 i 25 l.
U manji je išlo 10 l s Muntons kvascem a u veći 20 l s Brewferm Top kvascem. Vrenje je počelo vrlo brzo s tim da je s Muntonsom burno vrenje završilo unutar 24 sata (vrelnjača se skroz smirila, pjena se spustila) dok je drugi kvasac radio manje žustro i još je nakon 2 dana velnjača pomalo radila. Nakon ta dva dana je sve izgledalo OK a sada se počela skupljati na površini smeđa pjena u demižonu s Muntonsom. Mali otoci tamno smeđe pjene (boja ista kao ostatci skoreni na rubu vrelnjače) promjera 4 mm i sve ih je više. Druga piva ima čistu površinu, ni traga tome.
Vrije na 20-21C u špajzi, možda je u tome problem? Ili se taj demižon pokvario? Ak je u temp. stvar mogu jedino na hladnije u ostavu stavit (tamo je možda koji stupanj više nego vani). Kaj se dešava?

frici

Post Postao/la frici » uto ožu 22, 2011 8:11 pm

Pogledaj kod teme talog na površini,ako ja kao na slici onda nemaš brige.
frici

sucro

Post Postao/la sucro » uto ožu 22, 2011 8:41 pm

frici je napisao/la:Pogledaj kod teme talog na površini,ako ja kao na slici onda nemaš brige.
Pogledao sam to prije otvaranja posta i samo onaj slučaj sa svjetlo smeđom pjenom na površini možda malo liči...ovo je tamnija pjena i nije na hrpi nego kao neki osip zgleda.
Ma pitam zato što je površina nakon prvog vrenja bila jedno vrijeme skroz čista a sada se počela pojavljivati ta pjena pa reko ak nekaj ne štima...to bu nestalo s vremenom?

frici

Post Postao/la frici » sri ožu 23, 2011 8:25 am

To ti je sve normalno,budi bez brige
frici

sucro

Post Postao/la sucro » sri ožu 23, 2011 11:17 am

Super, tnx!

sucro

Post Postao/la sucro » čet tra 07, 2011 2:25 pm

Pozdrav svima, još jedno pitanjce.

Prošla su 3 tjedna i danas bi trebao flaširati. Pogledao sam ujutro da vidim kakvo je stanje, veći demižon super kao i do sada a na ovom manjem se na površini počela pojavljivati bijela pjena(sloj visine par milimetara izgleda kao pjena kad naliješ pivo u čašu). Prekjučer je još sve bilo OK, već 2 tjedna osim one smeđe šuge se ništa značajno dešavalo. E da, i čini mi se da je tekućina nešto svjetlija??

E sad, je li to OK i da li da to flaširam? Frka me da ak još fermentacija nije gotova da će mi flaše grunut. Kaj se dešava?

400d

Post Postao/la 400d » čet tra 07, 2011 2:40 pm

sucro je napisao/la:Pozdrav svima, još jedno pitanjce.

Prošla su 3 tjedna i danas bi trebao flaširati. Pogledao sam ujutro da vidim kakvo je stanje, veći demižon super kao i do sada a na ovom manjem se na površini počela pojavljivati bijela pjena(sloj visine par milimetara izgleda kao pjena kad naliješ pivo u čašu). Prekjučer je još sve bilo OK, već 2 tjedna osim one smeđe šuge se ništa značajno dešavalo. E da, i čini mi se da je tekućina nešto svjetlija??

E sad, je li to OK i da li da to flaširam? Frka me da ak još fermentacija nije gotova da će mi flaše grunut. Kaj se dešava?
da li se pojavljuje nova pjena, nakon što je prva već pala na dno demižona, ili su to ostaci stare pjene?

moguće je da ti je fermentacija ponovno proradila, ako se povećala temperatura ili slično...

uglavnom, sigurno je jedno - svaka promjena na površini koja se desi nakon što je fermentacija gotova i nakon što se kvasac makar djelomično počeo taložiti, a koja se odvija na površini piva i bijele je boje, sigurno znači infekciju.

kada kažem bijele, onda mislim na čistu bijelu boju.

do sada sam imao dvije infekcije koje su tako počele.

bijela boja znači da su se počele množiti kulture acidobaktera.

ako u prvoj fazi što brže pretočiš pivo u drugi demižon, ostavljajući taj bijeli film na površini, moguće je da ćeš ga spasiti....

ali, daj ti to poslikaj nama pa da vidimo..... po svemu sudeći, to je ok....i obavezno kupi areometar...

sucro

Post Postao/la sucro » čet tra 07, 2011 4:47 pm

Skratit ću, fermentaciju sam opisao u prvom postu kada sam mislio da imam problema s istim demižonom. Naime, prva fermentacija je bila ekpresna i već nakon dan-dva se prva pjena slegla i ulovila po rubu demižona, vrelnjača se skroz smirila. Od toga je prošlo dva i pol tjedna a da se ništa nije desilo (osim te neke čudne smeđe pjene koja se pojavila u početku i ostala na površini).

Od jučer se naglo pojavila pjena (kao što rekoh izgleda potpuno isto kao pjena kad pivo naliješ u čašu) dakle potpuno bijela, skroz sitni mjehurići i čini mi se da se i tekućina zamutila/posvjetlila. Što se temperature tiče moguće je da se digla jer mi pivo stoji u špajzi pa kako je vani temp. porasla...
Ako se pokvarilo onda pretpostavljam da će smrdit piva? Jel mogu to tak skužit? Drugi demižon je super (bar mi se čini).

400d

Post Postao/la 400d » čet tra 07, 2011 5:20 pm

sucro je napisao/la:Skratit ću, fermentaciju sam opisao u prvom postu kada sam mislio da imam problema s istim demižonom. Naime, prva fermentacija je bila ekpresna i već nakon dan-dva se prva pjena slegla i ulovila po rubu demižona, vrelnjača se skroz smirila. Od toga je prošlo dva i pol tjedna a da se ništa nije desilo (osim te neke čudne smeđe pjene koja se pojavila u početku i ostala na površini).

Od jučer se naglo pojavila pjena (kao što rekoh izgleda potpuno isto kao pjena kad pivo naliješ u čašu) dakle potpuno bijela, skroz sitni mjehurići i čini mi se da se i tekućina zamutila/posvjetlila. Što se temperature tiče moguće je da se digla jer mi pivo stoji u špajzi pa kako je vani temp. porasla...
Ako se pokvarilo onda pretpostavljam da će smrdit piva? Jel mogu to tak skužit? Drugi demižon je super (bar mi se čini).
ako pjena izgleda tako kao sto opisuješ, onda ti je sa pivom sve u redu. samo se strpi.

bez aerometra ne mozes nista sa sigurnoscu reci.

pjena kako je ti zoves, ili krauzen, je znak fermentacije. ako zaista izgleda kao pjena onda najvjerovatnije imas ponovno probudjenu fermentaciju.

kada sam spominjao bijelu boju u gornjem postu, mislio sam na siraste naslage ili tanki bijeli film na površini piva - to sigurno znači infekciju.

ako se pivo zarazi sa acetobakterom, u tom slučaju ćeš po mirisu odmah znati o čemu se radi....smrdit će na ocat...

sucro

Post Postao/la sucro » čet tra 07, 2011 5:48 pm

jbga, areometar mi stiže poštom i nebu danas tu. Pomirišao sam pivo i dobro miriše.
Kako sam te skužio ne smijem još flaširati nego da čekam. Hm, prošlo je već 3 tjedna...

Pitanja:
1. Do kada da čekam s ovim demižonom tj. kako mogu znati bez areometra kada je gotova fermantacija?

2. Drugi demižon mi izgleda OK i danas bi ga flaširao. U njemu je druga vrsta kvasca tako da situacija nije ista. Da li da njega flaširam ili da isto čekam???

Baš mi frend stiže s čepilicom...

Odgovori