Sporo i slabo gaziranje

... kada stvari krenu po zlu

Moderator/ica: Poljo

zeljko

Sporo i slabo gaziranje

Post Postao/la zeljko » ned kol 15, 2010 3:00 pm

Priča ide ovako.

22.6.2010. s prijateljem skuhao 50 litara ale piva od back ekstrakta i Safbrew S-33 kvasca (suhi). Nakon pola sata-sat već je dizalo poklopac vrenjače, ujutro izlaze mjehurići (kuhali smo navečer).

Teperatura prostorije je bila malo previsoka, od 24 u početku do 28.

30.6. pretočio u drugu bačvu.

Otišli na more i tek 3.8. flaširali. Prije flaširanja sam prokuhao grožđani šećer u vodi (5 g/litra, 250 grama sveukupno), ohladio i sat-dva prije pretakanja ulio u pivo. Lagano promiješao.

15.8. pijem predzadnju bocu iz prve gajbe, i još uvijek nije dosta gazirano.

Moja teorija je da smo predugo ostavili na drugoj fermentaciji (bili smo obojica na moru, pa se odužilo), sav se kvasac nataložio na dnu, i kad smo ulili u boce jednostavno u pivi nema dovoljno kvasca da je gazira.

Ima li netko drugu teoriju?

Pivo je inače pitko, jedino što je slabo gazirano. Ima li šanse da se bolje gazira u idućih nekoliko tjedana?

Ferdo

Post Postao/la Ferdo » ned kol 15, 2010 10:04 pm

Pusti flaširano pivo na miru 3 mjeseca.

zeljko

Post Postao/la zeljko » ned kol 15, 2010 10:11 pm

Ferdo je napisao/la:Pusti flaširano pivo na miru 3 mjeseca.
Ho ho ho :) Možda kojim čudom boca-dvije prežive 3 mjeseca, ali samo čudom.

Ferdo

Post Postao/la Ferdo » ned kol 15, 2010 10:27 pm

Nastojim svaku šaržu sflaširati jednim dijelom u staklo.Te boce idu na odležavanje dok je ostatak u pet ambalaži "za svaki dan".
Isprobao sam više puta i uvjerio se u to da odležavanje čini pivo puno kvalitetnijim.
Neke prave pive kuhane u UK 2007-2008 godine tek ove godine dolaze na tržište.
I ne prodaju se po 5-6 kuna.
Svi smo nestrpljivi,pokušajte ipak sačuvati bar dio šarže tih 90 dana.
U suprotnom nikad nećete saznati koliko je u stvari vaše pivo dobro.

nrs

Post Postao/la nrs » uto kol 17, 2010 8:33 am

hehehe !!!

žac !! dakle , koliko sam shvatio imamo pred sobom nemoguću misiju...

ali , treba stisnuti dupe i prebroditi tih 90 dana :)

čuj, da nema izazova , bilo bi dosadno !!! 8)
nrs

zeljko

Post Postao/la zeljko » uto kol 17, 2010 3:53 pm

Već je prošlo skoro 2 mjeseca od kuhanja, od sad preostalo pivo ide u arhivu, uz malo sreće docekat će i 3. mjesec. Vidim da nema druge. Stvarno je preslabo gazirano.

jux

Re: Sporo i slabo gaziranje

Post Postao/la jux » sri kol 18, 2010 11:15 am

zeljko je napisao/la:Priča ide ovako.

22.6.2010. s prijateljem skuhao 50 litara ale piva od back ekstrakta i Safbrew S-33 kvasca (suhi). Nakon pola sata-sat već je dizalo poklopac vrenjače, ujutro izlaze mjehurići (kuhali smo navečer).

Teperatura prostorije je bila malo previsoka, od 24 u početku do 28.

30.6. pretočio u drugu bačvu.

Otišli na more i tek 3.8. flaširali. Prije flaširanja sam prokuhao grožđani šećer u vodi (5 g/litra, 250 grama sveukupno), ohladio i sat-dva prije pretakanja ulio u pivo. Lagano promiješao.

15.8. pijem predzadnju bocu iz prve gajbe, i još uvijek nije dosta gazirano.

Moja teorija je da smo predugo ostavili na drugoj fermentaciji (bili smo obojica na moru, pa se odužilo), sav se kvasac nataložio na dnu, i kad smo ulili u boce jednostavno u pivi nema dovoljno kvasca da je gazira.

Ima li netko drugu teoriju?

Pivo je inače pitko, jedino što je slabo gazirano. Ima li šanse da se bolje gazira u idućih nekoliko tjedana?
Ja sam jedno svoje pivo flasirao nako 7mj u i bilo je super!

zeljko

Post Postao/la zeljko » sri kol 18, 2010 11:52 am

Nije ti se sporo gaziralo? Obično mi je dobro gazirano već nakon nekoliko dana, a sad je već prošlo nekoliko tjedana i tek je na pola.

jux

Post Postao/la jux » sri kol 18, 2010 12:00 pm

zeljko je napisao/la:Nije ti se sporo gaziralo? Obično mi je dobro gazirano već nakon nekoliko dana, a sad je već prošlo nekoliko tjedana i tek je na pola.
Za pivo koje je odlezavalo toliko dugo ne.

Ako su ti boce dobro zacepljene i na dnu imas vidljivi koliko toliko sediment kvasca mora bit sve ok.Jedino ako su ti nize temp. moze bit da je dosta kvasca ispalo iz suspenzije.Uzmi svaku bocu i lagano je okreci gore dolje ,ali da ne muckas tako da kvas ide u suspenziju.

zeljko

Post Postao/la zeljko » sri kol 18, 2010 2:17 pm

Temperatura je oko 25, na dnu boce ima nešto kvasca, pivo je ponešto gazirano, ali jako slabo. Okrenut ću boce nekoliko puta. Možda cepovi ne valjaju pa co2 bježi van. Kolika je šansa da sam ih loše zacepio? (nije mi ovo prvi put da cepim i čine se dobro zacepljene. Moze li se nekako provjeriti je li dobro zacepljeno?)

jux

Post Postao/la jux » sri kol 18, 2010 2:43 pm

zeljko je napisao/la:Temperatura je oko 25, na dnu boce ima nešto kvasca, pivo je ponešto gazirano, ali jako slabo. Okrenut ću boce nekoliko puta. Možda cepovi ne valjaju pa co2 bježi van. Kolika je šansa da sam ih loše zacepio? (nije mi ovo prvi put da cepim i čine se dobro zacepljene. Moze li se nekako provjeriti je li dobro zacepljeno?)
Nevjerujem da si lose zacepiio, malo protresi kvasac sa dna boce.A ako oces probat jesi li dobro zacepio uzmi bocu i dobro je promuckaj pa vidi,ali nemoj sve boce nego jednu testnu.Mada ti njih pusti da jos malo stoje.

zeljko

Post Postao/la zeljko » sri kol 18, 2010 4:08 pm

Protresao jednu bocu pošteno, ništa ne izlazi, tako da su vjerojatno dobro zacepljene (staklena boca s krunskim cepim). Nekoliko boca sam preokrenuo nekoliko puta, vidjet ću hoće li pomoci. U svakom slučaju, ostale boce idu u arhivu do daljnjega, samo ću svakih tjedan-dva probati koju da vidim napredak.

admin
Site Admin

Post Postao/la admin » sri kol 18, 2010 5:02 pm

ne bi li grozdzanog secera trebalo ici oko 10g na litru a ne 5? stajaznam... u ovom japanu sve naopako..

zeljko

Post Postao/la zeljko » sri kol 18, 2010 5:39 pm

admin je napisao/la:ne bi li grozdzanog secera trebalo ici oko 10g na litru a ne 5?
čpp kaže 5 g/l. Imalo bi smisla ako je taj broj krivi, jer je na pola gazirano. Nisam sad kod kuće, ali kad se vratim ubacit ću u par boca još šećera pa ću vidjet hoće li pomoci.

jux

Post Postao/la jux » sri kol 18, 2010 5:43 pm

admin je napisao/la:ne bi li grozdzanog secera trebalo ici oko 10g na litru a ne 5? stajaznam... u ovom japanu sve naopako..
Grozdjanog ide oko 17% vise nego obicnog bijelog.

Ja grozdjanom stavljam od 5 -12grm po litri ovisno o temp, i zeljenoj karboniziciji.

Tako da moze i to bit razlog manje karbonizacije,ovisno o tome koliko je on stavio

Odgovori