Kožica

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sri stu 05, 2014 6:38 pm

Isparavanje možeš nadomjestiti dodavanjem vode, ako ti baš previše ispari.
To je najbolje provjeriti običnom vodom, staviš kuhati i nakon jedan sat vidiš koliko je isparilo te to uneseš u BS kod podatka za isparavanje. Nakon toga, uvijek će ti dio otići u vidu taloga na dnu posude ako hladiš u loncu. Nakon toga će ti u fermentoru ostati isto određeni dio taloga od kvasca, proteina i smeća od hmelja i slada.

Ja krenem sa 29 litara u fermentor ubacim 22 litre i flaširam oko 20 litara. Dakle, 9 litara nestane u obliku isparavanja, taloga itd i to ti je tak. Nije gubitak već to mora biti tako:).

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri stu 05, 2014 10:24 pm

ako kuhaš na vatri, sigurno ce ti manje ispariti jer vrijeme koje je potrebno da podigneš temperaturu sladovine je puno manje nego na plinu... a samim time i vrijeme isparavanja....
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
nikac
Postovi: 265
Pridružen/a: sub lis 06, 2012 5:16 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la nikac » sub sij 03, 2015 10:10 am

slika
Klikni na sliku za uvečanje!!

Evo jednog zanimljivog i možda korisnog podataka...

Zadnje pivo koje smo pravili za ove blagdane bio je pravi melem za oči kad smo otvorili fermentor :))
Znači otvorimo fermentor i imamo šta vidjet bakterija se raširila ko ovaj snijeg vani.
Odluka je pala da flaširamo (oprezno bez ove kožice gore) sve je prošlo OK , bacili smo zadnjih par litara i evo nakon svih ovih praznika i popijene 4 gajbe piva bez nekih nuspojava ili off okusa u pivu, stoga ljudi nema straha da je svaka bakterija loša za pivo , flaširajte i šta bog da!!

Živili :)

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub sij 03, 2015 12:39 pm

pametno ste pretočili i brzo popili . ak je moguče ostavite koju flašu za kasnije da se vidi jel moguće pretočiti bez kasnijih loših promjena ili je ipak samo pitanje vremena....
nebi me čudilo da se to dogodilčo u srpnju ( več viđeno ) , ali zašto sada .
premještanje , mućkanje , promjene temperature ferm plus predugo ležanje na primaru ili .. :?:

hvala na info :pivo3: :hmelj:

Avatar
nikac
Postovi: 265
Pridružen/a: sub lis 06, 2012 5:16 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la nikac » sub sij 03, 2015 2:03 pm

hehe , Zašto? :) :)

Pa gle u komori za odležavanje je bilo malo više fermentora i nije mi sve stalo pa mi je jedina prepreka da zatvorim komoru bila da skinem vrenjaču .. pe eto logičnog zaključka otkud bakterija :)

premda sam zatvorio rupu gdje treba doći vrenjača .. ali gamad se uvukla :)

p.s. Budem ostavio bocu da vidim moguce nuspojave ..

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned sij 04, 2015 1:04 am

Nekak' mi to više liči na ozbiljni jelenji prepucij (Rudolfov, npr.), a ne na običnu kožicu, samo višestruko uvećan. Kad bi ga se kvalitetno uštavilo i rastegnulo još malo, bio bi odličan na bas-bubnju :) , Kakav Aquarian ...
I tko će reći da je to pivo uopće krenulo bit' pokvaren/ukiseljeno? I zadnja boca toga, ako se bude čuvala na npr. +5°C, bit će dobra. Stavi ti nju na 20°C dva tjedna, pa ako te onda izda, tek je tada svaka sumnja bila opravdana.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon sij 05, 2015 11:32 am

A siguran si da to bijelo nije bersa od kvasca? Isto tako, subjektivni dojam pokvarenog piva je isto kao i pokvarenog vina. Ljudi piju vino ili pivu, kažu dobro, ja pijem i povratim :). Naravno, ne znači da je to slučaj kod tebe, mala digresija :)

Odgovori