Kožica

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » pon stu 03, 2014 9:54 pm

Ma jasno mi je da sam daleko od savršenstva ali sad treba škrinja pa još jedan stc za nju tj. fermentaciju a taman sredio friz za pivo na 12 stupnjića za piće. Al ajd malo po malo u situaciji u kojoj jesmo dobro to i ide. Bitno je da se Porter nije ukiselio on mi je utjeha u ovim tužnim trenutcima. Biti ću i ja nednog dana veliki! U zdravlje!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon stu 03, 2014 10:12 pm

Nekakva komora s kontrolom temperature fermentacije ti nedvojbeno treba.
Svakom od nas to treba. Ali, tvoja prva investicija treba biti fermentor. Onaj zeleni, plasticni, od 60 l volumena. Iz Bauhausa. Pivo ti se kiseli jer se inficira radi kontakta sa zrakom.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » pon stu 03, 2014 10:37 pm

E moj Ferdo, ajmo sad redom; većina nas kuha u pivskim bačvama od 50l, nakon kuhanja to je cca 40l sladovine, nakon hlađenja to je cca 33-35 l u fermentoru! Za "standardni" fermentor od 30l previše a od 60l premalo! I šta sad? Nema fermentora od 40-50l što bi bilo idealno pa se snalazimo sa kupus bačvama od 50 l koje ne dihtuju kako treba. Probat ću poklopac ljepit, pretakat u sekundar i kontrolirati temperaturu fermentacije koliko mogu. Stvarno obožavam domaće pivo i gadi mi se kada moram piti industrijsko smeće. Nisam "pivopija" niti, nedaj Bog, alkos. Volim dobro pivo, pogotovo Porter i sve ću snage uložit da bude ok. Malo po malo unaprijedit sustav i držati se kvalitete. Neće me ovi kiseliši obeshrabriti pogotovo što lokalni homebrewery očekuju pomoć od mene a i ja sam "zelen" i učim se na geškama a nemam nikoga, osim vas, da mi pomogne! Popijem porter i pičim dalje!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon stu 03, 2014 10:47 pm

Pa koristi pivsku bacvu od 50 l za primarni fermentor. Probuši rupicu i montiraj vrenjacu. Snađi se nekako. Povećaj šaržu? Smanji šaržu?
Improviziraj.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pon stu 03, 2014 10:50 pm

Nas nekolicina pivara fermentira u tim kacama za zelje bez vrenjače,odfermentiralo tak možda već i preko 100 šarži od 20,30,40 litara,možda ukupno pretočeno u sekundar 2-3 puta i bile su ukupno 3 ili 4 infekcije i to kod dvojice koji se nisu baš pridržavali osnovnih higijenskih pravila u pivarstvu.Uvijek me strah tih infekcija ali mislim da se u ovom slučaju kod ovakvih fermentora ne može samo taj dodir sa zrakom optužit za infekcije jer bi ih onda imali puno više pretpostavljam. Mora tu biti još nekakva zla kob u pitanju,neki nesretni slijed koji na kraju rezultira infekcijom.

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » pon stu 03, 2014 10:54 pm

Ma radije bih povećao i neko vrijeme razmišljam kako. Mash mi je 30l pa mislim napraviti "koncentrat" cca og 1070 i dodati vrele vode iz bojlera da smanjim na 1050 i onda u fermentor od 60l. Bil to bilo ok?
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pon stu 03, 2014 10:56 pm

Pivske vještice još postoje ..
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » pon stu 03, 2014 11:01 pm

petro je napisao/la:Nas nekolicina pivara fermentira u tim kacama za zelje bez vrenjače,odfermentiralo tak možda već i preko 100 šarži od 20,30,40 litara,možda ukupno pretočeno u sekundar 2-3 puta i bile su ukupno 3 ili 4 infekcije i to kod dvojice koji se nisu baš pridržavali osnovnih higijenskih pravila u pivarstvu.Uvijek me strah tih infekcija ali mislim da se u ovom slučaju kod ovakvih fermentora ne može samo taj dodir sa zrakom optužit za infekcije jer bi ih onda imali puno više pretpostavljam. Mora tu biti još nekakva zla kob u pitanju,neki nesretni slijed koji na kraju rezultira infekcijom.
Ma ne znam poklopilo sr par stvari, preseljenje fermentora iz podruma u garažu u kojoj oscilira temperatura, "montiranje" pipe na bk i pretakanje sladovine u cfc s dna umjesto s vrha bk, što isvara reče, pa je više taloga u fermentoru i "zamor" crijeva koja nisam od početka mijenjao?
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » sri stu 05, 2014 8:59 am

Znam da je off topic al da ne otvaram novi, gore se spominju lomovi , pa eto cisto me zanima vezano za herms , ako stavim kuhat u BK 50l sladovine, koliko ostane za flashiranje nakon kuhanja , cfc-a, fermentacije ?

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sri stu 05, 2014 9:05 am

ovisno koliko ispari pri kuhanju itd, meni u kotlu od 50l počne kuhati 47-48l na kraju imam 32-33l u bocama!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » sri stu 05, 2014 10:29 am

ti hoćeš reć da 30 % ode u vjetar ?
Jasno mi je da dio ispari i da dio taloga ostane na dnu fermentora ali mi se ovo čini puno. Jel postoji mogućnost da se taj postotak smanji ?

Nemojte me krivo shvatiti , prvu pivu planiram skuhat kroz koji tjedan ako Bog da, ali mislio sam da dio koji otpada iznosi nekih 15-20%.

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sri stu 05, 2014 10:41 am

pa meni samo pri kuhanju ispari cca 15% pa talozi razni. Meni tako a kako kome!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri stu 05, 2014 1:22 pm

verz je napisao/la:ti hoćeš reć da 30 % ode u vjetar ?
Jasno mi je da dio ispari i da dio taloga ostane na dnu fermentora ali mi se ovo čini puno.
Nemoj gledat na taj dio koji ispari kao gubitak. To nije gubitak. Realni gubitak ti je samo smanjena iskoristivost (loše ispiranje...), talog...
Kada planiraš kuhati pivu, ionako ciljaš određen postotak alkohola. Samim tim, unaprijed računaš na ciljanu količinu gotove sladovine/piva.

Dakle, ako u kotlu od 50l na kraju dobiješ 30-35l sladovine, minus litra taloga =gotovo pivo, nije 15-20l gubitak. Na to možeš samo gledati kao neiskoristivost kapaciteta, al nikako kao gubitak sastojaka/gotove pive. :zivjeli2:

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » sri stu 05, 2014 2:13 pm

jonathan livingston je napisao/la:Realni gubitak ti je samo smanjena iskoristivost (loše ispiranje...), talog...
Jel se ovo odnosi na onaj dio u beersmithu pod beersmith efficiency ?

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri stu 05, 2014 2:36 pm

verz je napisao/la: Jel se ovo odnosi na onaj dio u beersmithu pod beersmith efficiency ?
Ne koristim taj napredni alat, ali pretpostavljam da da. Evo ti iz drugog programa primjer. Na prvoj slici ti je iskoristivost 100% i OG 1.093, na drugoj slici ti je iskoristivost 75% i OG 1.070.

Dakle, ova količina slada prema ovom receptu daje maksimalni OG 1.093, ali realno nemoguće je postići 1.093 već računaj otprilike 75% i ako to postigneš za početak je fantazija.

:zivjeli2:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori