Kožica

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Kožica

Post Postao/la buky1 » pon srp 19, 2010 2:53 pm

Jel vam se dešava ovo kada:
slika

Pivo ima normalan miris i okus samo izgleda gadno. I slabo se bistrilo na drugoj fermentaciji. S druge strane, dosta brzo dobiva na co2

Rađeno je sa coopers kvascem i nimalo mi se ne sviđa. Talog dole je ko prašina čim pomakneš bocu odmah se mućka i muti pivo!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon srp 19, 2010 3:16 pm

To mi se dogodilo na jednoj manjoj šarži.
Dugo sam čekao s pretakanjem i mislim da mi je vrelnjača ostala bez vode...
Mjehuri tog pokrova su dugotrajni.
Nećkao sam se ali sam ipak tih 10-ak litara bacio.
Vidim da ti imaš 50-55 lit. pa bi bilo šteta ne pokušati spasiti što se spasiti da.
Pada mi na pamet dva riješenja.
1.Nisam nikad probao s pivom i vinobranom,ali ako se vino spašava na taj način zašto ne pokušati?
Nakon dodavanja vinobrana treba pivo pretočiti i prije flaširanja dodati kvasac jer će ovoga u bačvi ubiti sumpor.Budi siguran da nema sumpora u pivu prije dodavanja novog kvasca.

2.Probaj pasterizirati pivo, izgubiti ćeš dio alkohola ali ćeš spasiti pivo.
Ako si opet stavio 12 kg slada tad će ti ostati dosta alkohola.
Zagrij na 68-70 C oko 30 minuta.Brzo ohladi i flaširaj.Dodaj kvasac.
Prvo odvadi 3-4 litre pasteriziraj i ohladi u to dodaj kvasac,tj.napravi starter.Kad ohladiš ukupnu količinu piva dodaj starter u kojem je "priming" šećer promješaj sterilnom kuhačom.

P.S.Jesi li se nečim zamjerio gospođi pa ne pere više bačvu tako temeljito kao prije?

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon srp 19, 2010 3:24 pm

ma to je pivo već u bocama, pa kako mu bude... Mislim da se ovo dogodilo isključivo zbog odugovlačenja sa flaširanjem (jer se slabo bistrilo) i (pre)velikih temperatura za drugu fermentaciju... Kod susjeda di inače nosim pivo preko ljeta u podrum prosula se neka nafta pa nisam htio zbog smrada, a kod mene je nerjetko bilo i preko 25 :oops:

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » pon srp 19, 2010 4:25 pm

buky1 je napisao/la:ma to je pivo već u bocama, pa kako mu bude... Mislim da se ovo dogodilo isključivo zbog odugovlačenja sa flaširanjem (jer se slabo bistrilo) i (pre)velikih temperatura za drugu fermentaciju... Kod susjeda di inače nosim pivo preko ljeta u podrum prosula se neka nafta pa nisam htio zbog smrada, a kod mene je nerjetko bilo i preko 25 :oops:
mislim da si u pravu... meni se isto to dogodilo prije par mjeseci.. taman u proljece kad su pocele one prve vrucine... isto sam odgadajo flasiranje jer sam imao neke radove oko kuce i dobio sam bas takvu kozicu....

kako se radilo o "eksperimentu" i bilo je kuhano samo 10 litara nije mi bilo zao baciti...

marbor
Postovi: 243
Pridružen/a: pet ožu 23, 2007 5:43 pm

Post Postao/la marbor » pon srp 19, 2010 10:46 pm

Meni ovo liči na bjelu pljesan i slažem se sa Ferdom, i dodao bi još jednu metodu da spasiš što se spasit da, odnosno ako pivo nebude OK uvijek možeš skuhati rakiju pod uvjetom da nije prokislo i naravno da si platio trošarinu.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon srp 19, 2010 11:04 pm

marbor je napisao/la:Meni ovo liči na bjelu pljesan i slažem se sa Ferdom, i dodao bi još jednu metodu da spasiš što se spasit da, odnosno ako pivo nebude OK uvijek možeš skuhati rakiju pod uvjetom da nije prokislo i naravno da si platio trošarinu.
makar ti znas di radim, ko je vidio trošarinu plaćat :D

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon kol 09, 2010 8:20 am

Evo ovog bolesnika :D
slika

I nove čaše od staropramena...

Pivo je OK, još uvijek nedozrelo, ali bacit se neće sigurno!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon kol 09, 2010 10:08 am

Malo sam tražio po webu kako se propisno kiseli pivo za izradu stouta.
Čini mi se da je to-to.
Tako izgleda "mliječno vrenje piva" i stvara se laktična kiselina.
Kad sam skiselio 2 litre mog Ale-a pokupio sam koricu, prokuhao i izlio u fermentor.
Ima li ovo tvoje pivo(bolesnik) promjenjen okus u odnosu na dosadašnje šarže?

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon kol 09, 2010 2:36 pm

Nema razlike od prošlih tura ni okus ni miris. A ni proljev ne izaziva :D

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » sri kol 11, 2010 8:10 am

Problem je previše pjene? Ferdo je več objasnio,pusti da odradi svoje pa na kraju vidi kak bu ispalo,brijem da bu ok,ako če i dalje pjenit ko ludo (u što sumljam)ukloni grešku...manje musli...

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri lis 13, 2010 9:31 pm

upravo otisla i zadnja boca:

slika

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » sub lis 16, 2010 6:42 pm

To sto si ti dobio je san svakoga sour freake ..Ja to dobivam souringom a ti dobijo dzabe :)

Yep lacto infekcija..Njam!!

Jedino sto ja radim u posebnom fermenteru za infekcije,jer su lakto bube perzistentne bube i tesko ih se otarasit

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » sub lis 16, 2010 10:05 pm

Moj stout je dobio takvu kožicu i miris ( rekao bih banana) i nakon 2 tjedna u boci lagano kiselo pivo sa jakom aromom prženog ječma

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon pro 06, 2010 9:21 am

Juče sam prvi puta bacio cijelu šaržu. Jebiga, mora se i to desit ponekad. Krivac sam ja i temperature (opet ja)

Kuhano je u 10 mj kad su temperature bile pale taman za lager. Kad sam ga skuhao naravno za tri dana je otišlo na 15.

Nisam ga hladio, ostavio sam da se ohladi samo a to je naravno potrajalo do sutradan ujutro. Pivo čak i nije bilo toliko gadno po okusu, možda malkoc kiselkasto, ali miris po kiselom kupusu nikako mi se nije svidio... Planirao sam čak ostaviti koju bocu i stavit na gaziranje ali sam odustao od toga.

Previše sam se opustio i to je to. Jedno iskustvo više, i naravno patnja sa dezinficiranjem svega što je bilo u doticaju sa tom šaržom. Nadam se da je jaka varikina odradila svoj posao.

Mi pčelari kažemo da nije pčelar tko jednom nije ostao bez svih pčela...

Nije ni pivar tko jednom nije bacio cijelu šaržu :twisted: :twisted: :twisted:

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon pro 06, 2010 12:20 pm

A viđe Jelenka iza :D

Odgovori