Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

... kada stvari krenu po zlu

Moderator/ica: Poljo

Odgovori
Krux

Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la Krux » ned vel 10, 2019 2:29 am

Frend i ja smo skuhali naše prvo pivo i mnogo naučili na vlastitim pogreškama. Sljedeća tura će biti odlična, vjerujte mi. Ali što se ove ture tiče...
Kuhali smo oathmeal stout (jer zašto počet s nečim jednostavnim?) i silom prilika ostavili da duže fermentira, 6 tjedana. Čini mi se da je ispalo dosta slatko i da će biti relativno jako. Sad me zanima kad budemo pretakali u boce, da li da dodajemo dodatne kvasce za slučaj da su ovi previše iscrpljeni? Konkretno, koristili smo suhi kvasac Safale S-04 te ćemo koristiti obični šećer (saharozu) za priming, a karbonizacija i odležavanje će se odvijati u bocama. Savjeti su dobrodošli.

Ispričavam se ako ovo nije točna tema, slobodno me uputite gdje trebam ići...
Budite blagi prema meni...

tbralic

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la tbralic » ned vel 10, 2019 9:20 am

Koliki je OG/FG, kolika je tolerancija 04 na alkohol?

Toples
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned vel 10, 2019 10:31 am

ne bi trebalo biti problema nakon 6 tjedana ako niste radili CC
save a tree - drink beer

AlkoholUnited

Post Postao/la AlkoholUnited » ned vel 10, 2019 3:01 pm

nikakav problem, samo flasiraj...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

erda

Post Postao/la erda » pon vel 11, 2019 7:48 am

Kad smo kod dodavanja kvasca pri karbonizaciji, u ovom receptu po kojem bi sutra kuhao se spominje dodavanje petice pri flaširanju.
Koju količinu kvasca dodati i kako ga dodati, u svaku bocu pomalo, or what??
Evo recepta: https://www.homebrewersassociation.org/ ... l-odyssey/

Poljo

Post Postao/la Poljo » pon vel 11, 2019 8:53 am

Treba ti bottleing bucket u kojem ces pomjesat tocnu kolicinu kvasca i secera za kolicinu piva kojeg flasiras.

Inace ako nisi kuhao neki 12% ris koji je 6 mjeseci stajao u sekundaru nemas neke potrebe za dodavanjem kvasca u flasiranje. Ima ga dovoljno zivog za obradit dodatni secer.
slika

kajser

Post Postao/la kajser » pon vel 11, 2019 9:47 am

imao sam Bock od cca 7%, 2 mjeseca lageriranja na 2-3°C i odradio karbonizaciju bez dodavanja kvasca, ali je bogami i potrajala. Trajalo je minimalno 5 tjedana da se posteno karbonizira.
RIS je imao mjesec dana hladne maturacije na 8°C i 2-3 tjedna cold crasha, karbonizirao se bez dodatnog kvasca u 2 tjedna.
Quad je prosao slici tretman, 2 tjedna cold crasha na 2-3°C i mjesec dana hladne maturacije na 8°C, ali nakon 4 tjedna cini se da cu morati dodavati kvasca jer je karbo na istoj kolicini kao i nakon samo tjedan dana i ne mijenja se.
Ista kolicina secera kao u Tripel koji je prosao isti rezim fermentacije i karbonizirao se u 2 tjedna. OK, Quad ima 2.5% ABV vise, ali u odnosu na RIS samo 0.5% vise. Sve boce stoje u istoj prostoriji na istoj temperaturi.
Samo sve te usporedbe padaju u vodu kad je svaka sorta kvasca drugacija... A nista, prilika za eksperimentiranje!

kajser

Post Postao/la kajser » pon vel 11, 2019 9:52 am

Skoro zaboravio, jucer sam otvorio jednu bocicu tog Quada i ubacio 1 g secera (stolni secer, netopljeni) u namjeri da tu bocicu drzim na radijatoru i eliminiram secer kao fail varijablu. Iako je bio isto mlohavo karboniziran kao i sve boce, cim je secer dotaknuo tekucinu, dobio sam vulkan :D Nije previse eruptiralo pa sam dodao jos 1 g i flasirao, neka odradi svoje i ovako nepotpuna boca.
Moze li netko objasniti ovaj fenomen? Bas me nasmijao...

Toples
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon vel 11, 2019 10:19 am

Taj fenomen je sličan onome kad dodaš mentos u colu.

poanta je da ubacivanjem šećera omogućavaš CO2 da ubrzano izlazi iz tekućine i to uzrokuje vulkan

viđu ođe:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nucleation
save a tree - drink beer

kajser

Post Postao/la kajser » pon vel 18, 2019 9:07 am

Toples je napisao/la:
pon vel 11, 2019 10:19 am
Taj fenomen je sličan onome kad dodaš mentos u colu.

poanta je da ubacivanjem šećera omogućavaš CO2 da ubrzano izlazi iz tekućine i to uzrokuje vulkan

viđu ođe:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nucleation
da, tocno to. Sad hoce li istu pojavu uzrokovati i secer otopljen u vodi?
evo update na mom eksperimentu, tjedan dana kasnije, Quad u kojeg sam utrpao jos 2x secera vise - sto je izletilo zbog vulkana, je u potpunosti gaziran pa i presladak zbog ocitog razloga. Dakle kvasac nije problem niti u ovom slucaju ( 10% ABV, mjesec maturacije na 8°C i 3 tjedna cold crasha), vec secer i/ili temperatura karbonizacije.

Odgovori