Kombinovani frizider kao fermentaciona komora

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
raka
Postovi: 16
Pridružen/a: ned vel 10, 2019 3:31 pm

Kombinovani frizider kao fermentaciona komora

Post Postao/la raka » sub tra 13, 2019 11:20 pm

Pozdrav ljudi.
Interesuje me da li kombinovani frizider moze posluziti kao fermentaciona komora u paru sa STC1000? Pitam iz razloga sto je u donjem dijelu zamrzivac, a u gornjem frizider, pa ne znam kako bi se ponasao zamrzivac na tih 16-17-18 stepeni u frizideru, da li bi bilo kondenzacije/vode? Ubacio bih stakleni demizon od 54L, a u buducnosti vjerovatno inox. Imam priliku da kupim jedan vrlo povoljno, pa da vas pitam za misljenje.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kombinovani frizider kao fermentaciona komora

Post Postao/la Puyol » sub tra 13, 2019 11:49 pm

Bio bi ti ok, samo da si grijanje rijesis. A kondenzacije ces imati, morat ces ga vjerojatno nakon svake fermentacije ocistiti, kao i svaki drugi frizider.

Ja kada u skrinji to radim, nemam nikakvih problema, ali meni je nakon toga skrinja otvorena, pa se ne lovi plijesan zbog vlage.

raka
Postovi: 16
Pridružen/a: ned vel 10, 2019 3:31 pm

Re: Kombinovani frizider kao fermentaciona komora

Post Postao/la raka » sub tra 13, 2019 11:53 pm

Grijanje cu lako rijesiti, ili sa keramickom sijalicom, ili sa grijacem za terarijume. Nije problem ocistiti nakon svake fermentacije, to sam ionako mislio raditi. Taj frizider bi mi sluzio iskljucivo za fermentaciju, tako da bih ga isto mogao drzati otvorenog nakon zavrsetka fermentacije. Samo se bojim da mi se ne desi da se stvori led u zamrzivacu, pa kad se iskljuci da se otopi pa mi poplavi.
Takodje sam isti frizider mislio koristiti za cold crash, samo nisam siguran koliko frizider moze spustiti temparaturu...

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kombinovani frizider kao fermentaciona komora

Post Postao/la Puyol » ned tra 14, 2019 10:02 pm

Za cold zrash je svaki frizider realno ok, i 5°c je ok uglavnom, a to bi morao moc dosec.

Ovo za skrinju imas pravo, ali onda samo napravi kada ga iskljucijes klasicno odmrzavanje frizera, cekas da se malo opusti led pa ga pokupis iz tog dijela.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Kombinovani frizider kao fermentaciona komora

Post Postao/la erda » pon tra 15, 2019 10:58 am

Moj prastari Gorenjac je odradio 50-ak fermentacija, hladnjak je po meni apsolutna preporuka kao komora za fermentaciju.
Gornja vrata od zamrzivača su pokidana ali mu to ne smeta, eventualno bude vode kad se odleđuje.
Radio je u rasponu od 2-26 C.
I nikakve žarulje za grijanje fermentora, one su eventualno za zamrzivač gdje imaš više fermentora.
Za grijanje fermentora mi ovo savršeno služi: https://www.ebay.com/itm/Brew-Belt-Ferm ... SwA7dbkj5U
Evo kako to izgleda (nije već duže opran pa se nemoj uplašiti):
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kombinovani frizider kao fermentaciona komora

Post Postao/la Puyol » pon tra 15, 2019 11:25 pm

Znavmci, ovaj pojas preporucas? Bas sam si mislio tak nws iskombinirat, al sam vec neki grijac narucio..pa cu vidit kak to radi, pa ak ce zajebavat, onda cu pojas uzet.

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Kombinovani frizider kao fermentaciona komora

Post Postao/la EsArt » čet tra 18, 2019 9:43 pm

i meni se pojas pokazao jako dobro zimus ....
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori