Stranica: 1/3.

US-05 niska temp.

Postano: čet lis 25, 2018 1:59 pm
Postao/la Mladi.Kuhar
Pozdrav!
U subotu planiram kuhati apu, stavio bi us-05.
Danas je termometar u podrumu kazal 13°C, bude to rezultiralo nekom usporenom fermentacijom, ili cak na okus pive?

Re: US-05 niska temp.

Postano: čet lis 25, 2018 3:00 pm
Postao/la Toples
vrlo usporena fermentacija. možda i stane prije nego pojede sve. plus trebaš overpitch da se ne muči kvasac i sjebe pivo. Ja ne bi radio na ispod 15C (okolina)

Re: US-05 niska temp.

Postano: čet lis 25, 2018 3:34 pm
Postao/la sharkyboy
radije sibni neki lager kvasac i nadaj se najboljemu radije neg ovo... imho

Re: US-05 niska temp.

Postano: čet lis 25, 2018 3:48 pm
Postao/la kajser
razlika izmedu temperature u fermentoru i okoline je i preko 4°C. Razlikuje se od kvasca do kvasca naravno, ali prva 2-3 dana uvijek pikiram temperaturu frizidera bar 3°C nizu od zeljene temperature fermentacije pa onda lagano dizem kako se fermentacija usporava.
Igrao sam se sondama u Fermentoru, u boci 0.5l vode, u zraku i na stjenci fermentora. Nikako da slozim to posteno kao post sa svim informacijama, ali evo generalno kako je fermentacija izgledala u 2 tjedna. Temperatura u fridgeu je bila na 14°C podesena za pocetak pa je dignuta na 15.5°C i onda na 18°C. Cijelo vrijeme se vidi da je Fermentor par °C iznad, a stjenka fermentora se priblizava stvarnoj temperaturi tek kada se fermentacija primiri. Ovo je fermentacija APA s US05, kvasac pitchan na 25°C jer lijenost... ma ohladilo se to za 12h ispod 18°C. Mozda bolje probati s Nottinghamom koji podnosi nize temperature.
Temperaturu zraka nisam stavio na graf jer ona previse oscilira i graf je totalno necitljiv.

slika

Re: US-05 niska temp.

Postano: čet lis 25, 2018 3:53 pm
Postao/la Toples
ja se najviše ovjde bojim kraja fermentacije jer kako se usporava ferm tako i njena temp pada i kad se skroz uspori i dođe na skoro 13C pitanje jel će to biti gotovo ili će ostati previsoko

Re: US-05 niska temp.

Postano: čet lis 25, 2018 4:26 pm
Postao/la Mladi.Kuhar
Hvala na savjetima, ali kaj se tiče stavljanja drugih kvasaca, do subote nis ne stignem nabaviti :/

Oba prozora su skinuta, danas ih stvaljam nazad pa bi se temperatura trebala podići barem za 1°C (radi se o onim malim prozorima koji su bili skinuti kako bi se podrum prozracio jer je unutra fermentiralo 1000 l mošta, da ne bi mislili da skidam i stavljam prozore iz dosade :P )

Također imam neku ideju da bi prvi dan/noć stavil žarulju u konzervu odma kraj fermentora (tu se radi o 20 L pa ne treba puno da se zagrije) koja bi po mojoj pretpostavki podigla temp. za 1-2 °C, kako bi kvasci što lakše proradili.

Kak bi bilo da nakon nekih 7-8 dana(ako će fermentacija ici po planu) fermentor prebacim u špajzu u kojoj je cca 23-25 °C da kvasci odrade do kraja, da ne bi doslo do ovoga na kaj me toples upozorava? Oce to bit pre velika promjena temperature koja dovodi do neželjenih okusa/mirisa?

Re: US-05 niska temp.

Postano: čet lis 25, 2018 4:41 pm
Postao/la Toples
nemoj ohladiti sladovinu do kraja nego na 22C npr. to će pomoći da ne moraš na početku grijati

Re: US-05 niska temp.

Postano: čet lis 25, 2018 4:50 pm
Postao/la Poljo
kajser je napisao/la:
čet lis 25, 2018 3:48 pm
kvasac pitchan na 25°C jer lijenost... ma ohladilo se to za 12h ispod 18°C.
Ovdje je mali problem s eksperimentom što je kvascu omogućeno da se rapidno razvije na višoj temperaturi, i u takvoj burnoj temperaturi lakše održava temperaturu cijelog fermentora.
Osim što bi kod hladnijeg pitcha početak fermentacije bio sporiji, u tom slučaju bi trebalo uzeti u obzir i to da kvasac mora stvoriti dodatnu energiju za zagrijavanje fermentora a ne samo za održavanje temperature.

Re: US-05 niska temp.

Postano: čet lis 25, 2018 5:18 pm
Postao/la Mladi.Kuhar
Toples je napisao/la:
čet lis 25, 2018 4:41 pm
nemoj ohladiti sladovinu do kraja nego na 22C npr. to će pomoći da ne moraš na početku grijati
Dogovoreno! :D :pivo5:

Re: US-05 niska temp.

Postano: čet lis 25, 2018 10:24 pm
Postao/la kajser
Poljo je napisao/la:
čet lis 25, 2018 4:50 pm
kajser je napisao/la:
čet lis 25, 2018 3:48 pm
kvasac pitchan na 25°C jer lijenost... ma ohladilo se to za 12h ispod 18°C.
Ovdje je mali problem s eksperimentom što je kvascu omogućeno da se rapidno razvije na višoj temperaturi, i u takvoj burnoj temperaturi lakše održava temperaturu cijelog fermentora.
Osim što bi kod hladnijeg pitcha početak fermentacije bio sporiji, u tom slučaju bi trebalo uzeti u obzir i to da kvasac mora stvoriti dodatnu energiju za zagrijavanje fermentora a ne samo za održavanje temperature.
da, da, ali ne. ne brini, odradeno i sa pitchanjem na 3°C ispod zeljene temperature i rezultati su isti samo ih nisam nikad bacio u tablicu. Uostalom svaku fermentaciju odradim isto sto se temperatura tice i uvijek sam na trazenoj temperaturi (kazem ovisi o kvascu 3-5°C razlike Voda-Ferm). Neke sam pitchao na visoj temperaturi, neke na nizoj, neke na ciljanoj, ali u glavnom unutar 8-10h dode na ciljanu temperaturu, dakle (nominalno) unutar lag faze,a uostalom i bez krausena i ikakve aktivnosti.

Re: US-05 niska temp.

Postano: pet lis 26, 2018 9:38 am
Postao/la BravićCRO
Dva puta sam fermentirao sa Us05 na 13C.

Prvi put iz nemogucnosti kontrole u zimi i ne znanja. Kuhao Blonde Ale (Pils, Vienna, Cascade) i dobio jako dobro i cisto pivo, lagerasto rekao bih.

Drugi puta kuhao Dimljeno, i namjerno ga fermentirao na toj temp, rezultat - odlicno.

Oba piva Og nije prelazio 1.045, fermentacija 14 dana.

Nekad knjige kazu jedno, a praksa drugo.

Eto, to je moje iskustvo u vezi ove teme.

:pivo3: :guiness: :pivo4:

Re: US-05 niska temp.

Postano: pet lis 26, 2018 9:45 am
Postao/la T0M
Taj US-05 je neki hibrid i radi na velikom rasponu temperatura.
https://www.homebrewersassociation.org/ ... ic=16321.0

Re: US-05 niska temp.

Postano: pet lis 26, 2018 12:00 pm
Postao/la Mladi.Kuhar
Onda sutra kuham i nadam se najboljem :pivo4:

Re: US-05 niska temp.

Postano: pet lis 26, 2018 1:58 pm
Postao/la sharkyboy
omotaj fermentor nekom starom dekom kao izolacijom i kad sam digne temp ona ce sporije padati i miran si :D

Re: US-05 niska temp.

Postano: ned lis 28, 2018 7:34 am
Postao/la AlkoholUnited
Ja us05 koristim vec dosta dugo bilo je tu svakakvih temp. fermentacije. Na tako niskim temp. dosta kasno pocne sa radom i to je to, uz to i daje neke druge okuse pivu al nista da se zamaras time. Samim time sto kasno pocne infekcijama daje vecu prednost zato sto se sporo razvija. Ukoliko postoji neka mala infekcija kvasac zbog svoje agresivnosti ju nadvlada, tako da ako si dezinfekciju traljavo odradio ili fermentor nije dovoljno zadihtan i zasticen od vanjskih utjecaja velike su sanse da nesto podje krivo jer na tako niskim temp. odredjene bakterije imaju idealne uvijete.

Sretno!