Obični kvasac

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » uto sij 17, 2017 3:34 pm

Pivski kvasac je vremenom genetski dosta zakržljao pa se više ne može razmnožavati "spolnim odnosom" s divljim kvascima za razliku od kvasca za pecivo (i vinskog kvasca) i zato je bolji izbor za proizvodnju piva, da možemo raditi pivo u potpuno sterilnim uvjetima s digom i vinskim kvascima bi isto dobili ok pivo. Barem ja tako mislim.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto sij 17, 2017 4:33 pm

lijepimisko je napisao/la:Pivski kvasac je vremenom genetski dosta zakržljao pa se više ne može razmnožavati "spolnim odnosom" s divljim kvascima ...
Je l' ? :lol: :lol: :lol:
Zato u trgovinama često možeš kupiti kiseli kruh, a nama tu pivarima nikad se piva nije pokvarila/ukiselila? Hmmm :shock: => :roll:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » uto sij 17, 2017 5:01 pm

Čitao članak o kvascima na American Homebrewing Association stranici, i to baš danas, tamo ima osvrt na taj detalj o seksualnom životu kvasaca, činjenica da
se vino i kruh ne kvare pod utjecajem tih kvasaca ovisi valjda o trajanju kvasanja. Iako meni je 3 iz biologije bila plafon, tako da sam čitao ovlaš.

https://www.homebrewersassociation.org/ ... eer-yeast/

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » uto sij 17, 2017 5:23 pm

Homebrewers asosiejšn, nije ni čudo da pola skužim krivo.

Drugi razlog zašto se baš kruh u trgovinama ne ukiseli je vjerojatno zato što je cijepljen

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto sij 17, 2017 7:49 pm

lijepimisko je napisao/la:Pivski kvasac je vremenom genetski dosta zakržljao pa se više ne može razmnožavati "spolnim odnosom"

Makar šta , može, koliko sam puta ja općio s njim i ne djeluje mi zakržljao.
Napisao bih još što šta ali mi je dosta tog da poslije moram brisati.
:roll: Bademe ovo ne brišem. :D
Jedan kvasac je pola vraga, dva kvasca su deset vragova.
Ako sjekira ne siječe – može se naoštriti, ali ako te kvasac neće – ništa ti ne pomaže .
Bez kvasca nema sreće ni nesreće.
Ako odgajaš US 05, odgajaš samo njega, ako odgajaš digo odgajaš čitavu obitelj.
Ajmo kuhati pivo :pivo3:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » uto sij 17, 2017 8:21 pm

Bi ja Grga, no ne da mi vjetrić, tu baš fino piri.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto sij 17, 2017 9:45 pm

Done, u kruhu kvasac radi par sati i cilj mu je stvoriti samo co2 da digne tijesto. Kruh se nakon toga pece na visokoj temperaturi i pojede isti dan.
Probaj kruh ostavit mjesec dana pa reci jel se ukiselio.
slika

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » sri sij 18, 2017 8:00 am

Pizza s IBU-om i dry hopana, IPA-sti kruv, krušasto pivo, ma fala bogu da je ponovo otvorena ova raspra, baš sam se nasmijao.
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » sri sij 18, 2017 9:56 am

Meni fali iskustva u procjeni dal pička ima okus po bakalaru il obrnuto, Grgu nije briga, ti ne jedeš bakalar.

Zajebana situacija skroz.

Kakav ti je ispao pivovarium stout za piti, meni je prva piva pa nisam baš nešto objektivan.

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » sri sij 18, 2017 12:15 pm

Poljo je napisao/la:Done, u kruhu kvasac radi par sati i cilj mu je stvoriti samo co2 da digne tijesto. Kruh se nakon toga pece na visokoj temperaturi i pojede isti dan.
Probaj kruh ostavit mjesec dana pa reci jel se ukiselio.
Što ako se koristi kvasina koju naše bake koriste za domaći kruh. Od tjesta se odvoji dio za sljedeći put i tako stalno.
Dva susjeda imaju različii okus kruha a kvasinu su podjelili prije 30 godina.
Kvasac živi i radi
STRIBOR7

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » sri sij 18, 2017 12:57 pm

Riknuo je moj MIško, riknuo. Bacio na acidošit.
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet sij 19, 2017 12:52 am

Poljo je napisao/la:Done, u kruhu kvasac radi par sati i cilj mu je stvoriti samo co2 da digne tijesto. Kruh se nakon toga pece na visokoj temperaturi i pojede isti dan.
Probaj kruh ostavit mjesec dana pa reci jel se ukiselio.
Siguran sam da i u pekarstvu, kao i u pivarstvu ima puno plemenitijih ciljeva nego banalizirati da kvasac služi samo homogenizaciji CO2 u tijestu, no dok ne nađem vremena kopati i o tome, nek' ovo tvoje, Poljo ostane, barem za podsjetnik. Za prosječan industrijski uradak od proizvoda pekara uvijek ću naći par kuna radi gladi, a za potpuni užitak trebat će zasukati rukave, i osloboditi memorije u buljaku. No, o tome kad nađem više vremena, imam za sad bitnijih prioriteta. Gdje je još pemzija :) ?
PS: Ista je stvar i s čokoladom, maslacem, mlijekom, mesom, povrćem, voćem, ... no hebiga, za odlijepit se od dna predrasuda treba puno učenja i razbijanja floskulatornih barijera na koja smo navikli uslijed višedesetljetnih bombardiranja reklamama multimedijom u "zdrav mozak".
NPR: Volio bih posjedovati uređaj kojim ću moći izmjeriti udjel nekoliko najbitnijh vitamina u promatranoj masi određene namirnice. Zar ih nema najviše u termički neobrađenoj hrani? Neki se kunu da ne. He, :roll: :srolj:
Kako god, jedno je sigurno, kompleksnost širokog područja postojanja najvećeg mogućeg ostvarivog izbora soja vitamina B možemo unijeti u organizam konzumirajući "živući pivski kvasac", npr. "umjerenim" ispijanjem nefiltrirane, doma proizvedene pive 8) . Tko bi rekao, 'ko bi li se nad'o .
Zato mi i kosa sjaji, nokti rastu kao blesavi, te piton strši svako jutro, redovito :lol:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet sij 19, 2017 1:39 am

lijepimisko je napisao/la:Meni fali iskustva u procjeni dal pička ima okus po bakalaru il obrnuto, ...
Odlično postavljeno! Onda malo zamijeniš picu za drugu, pa zamijeniš bakalar za drugi bakalar. Pa malo zaguraš "kuhaču" i promiješaš, te nastaviš sve ponovo ... Ja bih tako svaki dan, cijeli :lol: I uvijek se praviš da još uvijek nisi 100% siguran u rezultate ispitivanja. Naravno, uvijek tražiš svježe oprane, pice i bakalare. I kuhača mora biti čista.
Lokacija: npr. Rijeka (vjerujući Mrletu i Prlji, najbolje su riječke pičke. A bakalar? To je najmanji problem). Zanimanje kušač :lol: Gdje mi je mladost nestala? Danas se sve može prodat'.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » čet sij 19, 2017 2:11 am

Ja sam se Kiki takoder dobro nasmijao
Koliko vi ljudi imate slobodnog vremena ja vam se divim 😂

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet sij 19, 2017 6:11 pm

Gorann je napisao/la:Ja sam se Kiki takoder dobro nasmijao
Koliko vi ljudi imate slobodnog vremena ja vam se divim 😂
Ma nije u pitanju slobodno vrijeme nego beskonačna ljubav prema svemu ovome... Znam puno dobrih momaka (uključujući i mene) koji odrade sve sto trebaju u danu pa se onda igraju od ponoći pa do ranih jutarnjih sati, a onda opet na posao i sve ispočetka sa podočnjacima do sisa i veselim osmijehom... :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Odgovori