koliko kuhanja mogu odraditi sa jednim kvascom?

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » čet ožu 31, 2016 11:18 am

Raditi starter ako imaš dovoljno kvasca u originalnom paketu koji nije stajao na +50 nema previše smisla. Treba pitchati količinu prema nekim okvirnim pravilima.
Kada koristiš kupljeno pakiranje, znaš dosta dobro koliko stanica kvasca imaš. Sa svakim korištenjem, pa tako i rađenjem startera, manje točno znaš koliko stanica imaš i u kakvom su stanju.
(jer pretpostavljam da nemaš opremu za brojanje stanica i slično)

Ali ako ne radiš neke ekstreme tipa Imperiale, ako ti se ne razviju usput i bakterije i ako kvasac koristiš brzo nakon prošle ture, ne vidim zašto bi kvasac "prolupao". Belgijski ili ne.
Eventualno ako zapravo imaš neki blend kvasaca, pa jedan nadjača drugi kroz par generacija korištenja. Ali takvi su rijetki u ponudi.

Mislim da sam najviše 3 puta reciklirao isti kvasac. To mi je dovoljno da mi se isplati naručiti neki fancy kvasac za 80 kuna paket. A da ne brinem da će mi se ukenjati cijeli batch zbog infekcije itd...
Dalo bi se i više, sigurno.

Cheers!

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet ožu 31, 2016 11:33 am

gnomix je napisao/la: Ali ako ne radiš neke ekstreme tipa Imperiale, ako ti se ne razviju usput i bakterije i ako kvasac koristiš brzo nakon prošle ture, ne vidim zašto bi kvasac "prolupao". Belgijski ili ne.
Eventualno ako zapravo imaš neki blend kvasaca, pa jedan nadjača drugi kroz par generacija korištenja. Ali takvi su rijetki u ponudi.
Cheers!
bio je video gdje su stručnjaci predavali homebrewrima i malim brewerima, ne sjećam se razloga, no mislim da je problem u tome što takav kvasac prolazi veće stresove (što mora da bi dao estere) pa se povećava mogućnost da dio slijedeće generacije mutira i ne daje što treba....
save a tree - drink beer

Bozos
Postovi: 84
Pridružen/a: sri ožu 16, 2016 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci

Post Postao/la Bozos » čet ožu 31, 2016 5:41 pm

Uglavnom kvasac mi se nije gore odvojio na vrh nego je pomijesan sa talogom..kao da je u grumenima..ne znam zbilja šta da radim. Sutra cu kuhati a ako se kvasac ne aktivira, ubacit ću iz vrećice jedanu ponedjeljak kad mi stigne sa svezapivo..ne znam sšta da radim.
I kad poželiš se pivice dođi u Vinkovce :D

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet ožu 31, 2016 6:32 pm

pri početku fermentacije pokupiš kvasac sa površine 1. generacije i radiš s njim... pa ga ponovno upotrijebis pa opet pokupiš 1. generaciju pa radis s njim pa tako u nedogled ako ga znaš skladištiti i čuvati da ne ode u kurac vrtiš ga koliko hoces... Na homebrew talk forumu lik radi s us05 vec 12 generaciju bez ikakvih problema, uvijek cisto pivo...mladi nabrijani, tek namnoženi kvasac roka 100 na sat...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet tra 01, 2016 12:21 am

"#$%&& ..ne znam zbilja šta da radim."/&/()==/%&#$"#"

NE CVILI. da te zanima čitao bi . na forumu sve piše.
ma zapravo nemoj čitati :!: mi nemoramo biti tvoj praxiten.mjesto za opuštanje . opuštaj se kuhajući pivu.ako hočeš. s komentarima i pitanjima trošiš kredit, a kad se vidiš s duxom , dosta vam je i jedna čaša. zapravo i ta je previše.

a onda opet shvatim da ima ljudi koji dišu a nemaju život, prazni su do trzaja i pokušaja. ali ovaj forum-priča sa svom uloženom energijom i vremenom- i vremenom u litrama- i znanjem i voljom za pomoći zaslužuje poštovanje...

svi znamo kolika je neopisiva količina hrabrosti potrebna za pisanje postova skriven iza ekrana i klavijature. izgubljeni moraju , al ne moraju baš ovdje.

:hmelj:

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » pet tra 01, 2016 8:24 am

gnomix je napisao/la:Raditi starter ako imaš dovoljno kvasca u originalnom paketu koji nije stajao na +50 nema previše smisla. Treba pitchati količinu prema nekim okvirnim pravilima.
Kada koristiš kupljeno pakiranje, znaš dosta dobro koliko stanica kvasca imaš. Sa svakim korištenjem, pa tako i rađenjem startera, manje točno znaš koliko stanica imaš i u kakvom su stanju.
(jer pretpostavljam da nemaš opremu za brojanje stanica i slično)
Ima smisla jer je kvasac ziv i nije caroban, ako napravis starter on se kao prvo privikne na gravitaciju vecu od one od vode i privikne se na vrstu secera koji treba fermentirat, kad ga direkt ubacis u gomilu sladovine on to sve mora napravit u puno losijim uvjetima, bezveze radis stres, dat ce bolji okus kvasac ako ima manje stresa, a i mozes rasporedit vrecicu na par kuhanja osim ako radis neko pivo sa visokim abv di ti treba cjela pa i vise
Žeđam

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » pet tra 01, 2016 9:45 am

čof je napisao/la:Ima smisla jer je kvasac ziv i nije caroban
You don't say! :?

IMHO, uzeti pola paketa(epruvete ili smack packa) pa ga starterom namnožiti na potrebnu količinu je nepotrebno kompliciranje. Ako je deklarirana količina paketa dovoljna za moj batch piva, sigurno neću brljaviti sa starterima, jer je svaki korak startera prilika da se dogodi neko sranje.
Kvasac je dosta sretan u pivu osrednje početne gustoće. Sa dovoljno kisika, još sretniji. A inicijalno ti je došao iz laboratorija u kojem su ga mazili i pazili.

Što se tiče onoga da belgijski kvasci "prolupaju"... pa ti kvasci su i nastali "neprirodnom selekcijom" tako da su ih pivari po belgiji koristili iz batcha u batch, u doba kada u pivovarama nisu bili laboratoriji za propagaciju. Tak da ako radiš pivo u uvjetima koji su (koliko se može)optimalni za taj kvasac, ne znam zašto bi on "prolupao" kroz 3 batcha.

Iz prakse: jednostavno mi je iz smack-packa prvo napraviti manju šaržu za test. Nakon toga možeš isprati kvasac za veće šarže.
Sa takvim ispiranjem možeš sigurno napraviti 3-4 ture.
Ako baš hoćeš odmah veliku turu ili jako pivo, ha onda starter.
Top-croppao nisam jer ne znam kak bi to izveo u demižonu. Ak netko ima ideju za to, baš bi rado to probao.

Cheers!

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet tra 01, 2016 10:37 am

Bozos je napisao/la:Uglavnom kvasac mi se nije gore odvojio na vrh nego je pomijesan sa talogom..kao da je u grumenima..ne znam zbilja šta da radim. Sutra cu kuhati a ako se kvasac ne aktivira, ubacit ću iz vrećice jedanu ponedjeljak kad mi stigne sa svezapivo..ne znam sšta da radim.
Ako nije gotovo kuhanje , ako još uvijek ne znaš što da radiš, možda ima nešto zanimljivo ovdje.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=2101
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Bozos
Postovi: 84
Pridružen/a: sri ožu 16, 2016 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci

Post Postao/la Bozos » pet tra 01, 2016 10:42 am

ovo je savršeno. fala :D
I kad poželiš se pivice dođi u Vinkovce :D

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » pet tra 01, 2016 11:28 am

gnomix je napisao/la: Top-croppao nisam jer ne znam kak bi to izveo u demižonu. Ak netko ima ideju za to, baš bi rado to probao.
Možda pokupiti kvasac s površine pomoću autosifona?
Nisam probao, ali možda bi se moglo na taj način... :D

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » pet tra 01, 2016 1:52 pm

slawoner je napisao/la:pri početku fermentacije pokupiš kvasac sa površine 1. generacije i radiš s njim... pa ga ponovno upotrijebis pa opet pokupiš 1. generaciju pa radis s njim pa tako u nedogled ako ga znaš skladištiti i čuvati da ne ode u kurac vrtiš ga koliko hoces... Na homebrew talk forumu lik radi s us05 vec 12 generaciju bez ikakvih problema, uvijek cisto pivo...mladi nabrijani, tek namnoženi kvasac roka 100 na sat...
Jesam li dobro shvatio? Pokupim gore sa povrsine? Znaci "krausen" pokupim? Pitam jer mi nije jasno , znam klasicni nacin ispiranja iz taloga sa dna fermentora pa me sad ovo buni a zvuci pre jednostavno da bi bilo istinito hhh

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet tra 01, 2016 9:33 pm

Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Odgovori