Prvo kuhanje piva

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Prvo kuhanje piva

Post Postao/la crna guja » sub vel 03, 2018 12:02 am

vidim svi su iskreni do kraja, pa ću tako i ja. :pivo3:
-prije nekih 30 - ak godina moj najveći i najbolji prijatelj kojeg sam imao u životu, a to je bio moj otac, vratio se sa nekog poslovnog puta iz Češke.
kazao mi je : sine, bio sam u jednoj češkoj maloj pivovari i ne mogu ti opisat koliko sam fasciniran tehnolgijom kuhanja piva i svega što ide uz to.tamo je i mali restoran.obiteljski posao, ali sa ljubavlju. vlasnik i njegova obitelj su presretni sa onim što rade.razgovarao sam sa vlasnikom i on me je uputio u osnove kuhanja. za kuhanje piva treba ti slad, voda,hmelj i kvasac, a istina bog, gle čuda, i još neke sitnice 8) ... razmisli o tome. ja sam ga nabrijan bazama iz alan forda pitao : što su to slad? je li se to jede?stari se nasmijao jer je i on povremeno čitao istu literaturu( znam po inventuri 8) ), samo nikad nije htio priznat :D
- onda sam jednoga dana na geograficu gledao emisiju jednog vrhunskog američkog homebrewera koji je detaljno opisao razloge za njihov kodeks o knowledge share-u i svemu ostalome u toj priči. hej, pa taj pristup nema veze sa principom glavno da susjedu crkne krava!tamo su jbg pravi gentlemani tipa James Bond i sve će ti reći, samo pitaj ili još bolje čitaj!odo ja tamo.kud i svi turci, tu i mali mujo.
- a onda sam jednoga dana imao tu sreću i čast da me put nanese kod onog pivarskog vanzemaljca Sergia doma i da kušam njegovo pivo :guiness: :guiness: :guiness:
nakon toga- par godina po forumima i prva narudžba je bila sa majstor pivar, onaj sirup aussie coopers od 125kn .razmutiš i uliješ, kad se ohladi saspeš kvasac i gotovo. čovjek mi je ljubazno objasnio da je to možda najbolje za početak. ali vrag mi nije dao mira i ja sam googlao, googlao i do besvijesti googlao i došao do zaključka da postoji i all grain i biab!!
sve sam to odma naručio i doradio prema iskustvima sa foruma.chiller, dvostruka posuda,cjedilo za sparge,plastična mješalica, punica ostala bez dm vreće 8) jbg kod nas još nije otvoria dm, treba ic u split po to...itd,itd...

ja sam taj aussie sirup sasuo u biab. :pivo:
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Prvo kuhanje piva

Post Postao/la Vjeko » sub vel 03, 2018 12:34 am

crna guja je napisao/la:
sub vel 03, 2018 12:02 am
ja sam taj aussie sirup sasuo u biab. :pivo:
toooo :D :malosamsipopil:

a zayebima nikad kraja, npr pri zadnjem kuhanju me u vodi za ukomljavanje dočekalo ovo!
Punac ne vidi u čemu je problem. Evo baš sutra flaširam Svinjski Papak Ale, vidjet ćemo...
26165293_10155419780133732_5862600963203788389_n.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Prvo kuhanje piva

Post Postao/la crna guja » sub vel 03, 2018 12:57 am

ma koja citra...to se zove dry hop!! :pivo: :D :D
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Odgovori