Kontroler STC 1000

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » čet stu 20, 2014 1:35 pm

REX koristi K tip sonde, STC koristi NTC sondu. Razlika je što K sondu možeš kuhati, paliti, a NTC sondu većinom ne možeš kuhati jer je od plastike.
REX ima jedan relej, pa u pravilu nemaš neki standby režim rada. To u pravilu znači da ako ga koristiš za fermentaciju onda će ili grijati ili hladiti, nema trećeg. Također, REX ima hrpu funkcija za pro uporabu, po meni nešto što nije baš korisno za nas :).

STC ima dva releja i tu si fleksibilniji jer ako ga koristiš za fermentaciju, možeš zasebno kontrolirati hlađenje i zasebno grijanje a imaš opet neku deltu gdje su oba releja iskljućena. Ima 3 parametra koja namještaš i tu je puno lakši nego REX.

U pravilu, ako ga koristiš za kuhanje ili mash, onda je REX bolji jer je felksibilniji sa sondama, za fermentaciju je STC bolji ali imaš manje sondi na raspolaganju.
Zadnja izmjena: pklicov, dana/u čet stu 20, 2014 1:55 pm, ukupno mijenjano 1 put.

tomomoto
Postovi: 157
Pridružen/a: pet ruj 12, 2014 11:52 am
Lokacija: Zagreb - Maksimir

Post Postao/la tomomoto » čet stu 20, 2014 1:53 pm

pklicov je napisao/la:REX koristi K tip sonde, STC koristi NTC sondu. Razlika je što K sondu možeš kuhati, paliti, a NTC sondu većinom ne možeš kuhati jer je od plastike.
Mislim da REX ima samo jedan relej, bar koliko vidim na shemi, što znači da možeš samo grijati ili hladiti dok STC ima dva releja pa možeš i grijati i hladiti.
Ja sam sa svojim stc-om dobio metalni završetak na kraju sonde s tim da sam i naručio dodatnu sondu koju ću zašarafiti na bačvu.
Uglavnom po tome ispada da su jedan i drugi ok, a koji je bolji?
A zašto neki koriste (u HERMS sistemu) odjednom jedan i drugi uređaj, to mi nije jasno?

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » čet stu 20, 2014 2:16 pm

Kak sam napisao NTC sonde je teže naći. K tip sonde imaš svakakvih vrsta, dugih, kratkih, širokih itd...
Po meni je za fermentaciju STC bolji, za kuhanje Rex.

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » čet stu 20, 2014 2:25 pm

tomomoto je napisao/la: Ja sam sa svojim stc-om dobio metalni završetak na kraju sonde s tim da sam i naručio dodatnu sondu koju ću zašarafiti na bačvu.
Uglavnom po tome ispada da su jedan i drugi ok, a koji je bolji?
A zašto neki koriste (u HERMS sistemu) odjednom jedan i drugi uređaj, to mi nije jasno?
teško da itko koristi i jedno i drugo mislim da tebe buni što neki imaju još jedan dodatni display za mjeriti temperaturu

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » čet stu 20, 2014 2:43 pm

Neki koriste 2 PID-a. Jedan služi za otvaranje pumpe, drugi služi za grijanje vode u HLT-u. U pravilu ne treba, bolje je staviti da pumpa okreće cijelo vrijeme i držati temperaturu konstantnu u HLT-u, neće pumpa puno struje potrošiti :)

tomomoto
Postovi: 157
Pridružen/a: pet ruj 12, 2014 11:52 am
Lokacija: Zagreb - Maksimir

Post Postao/la tomomoto » čet stu 20, 2014 3:11 pm

pklicov je napisao/la:Neki koriste 2 PID-a. Jedan služi za otvaranje pumpe, drugi služi za grijanje vode u HLT-u. U pravilu ne treba, bolje je staviti da pumpa okreće cijelo vrijeme i držati temperaturu konstantnu u HLT-u, neće pumpa puno struje potrošiti :)
Moguće da je to to.
Radi se konkretno o ovom slučaju:

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... c&start=15

tu sam vidio stc i rex u jednom pa mi nije bilo jasno...

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » čet stu 20, 2014 7:04 pm

Ne znam, po meni nema smisla, bolje da pumpa cirkulira stalno jer ako je u HLT-u postavljeno 68 stupnjeva, onda tekućina u MLT-u sa gubitcima bude bila na nekih 66 do 67, neće nikada pasti ispod 66. Jedino ako se u HLT-u stavi tipa 76 stupnjev, onda ima smisla pumpu paliti povremeno da samo podgrije malo sve. No opet, u MLT-u nije nikada ista temperatura pri dnu i i pri vrhu pa je pitanje kaj bu PID mjerio.

Odgovori