Otvaranje pivovare

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet lis 10, 2014 2:03 pm

piše u novinama da je admin uložio 3 mil. kn
sa takvim dilom će se to brzo vratit

pogledaj velebitsko koje je prije godinu dana kupilo novi pogon za milju evra
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pet lis 10, 2014 2:35 pm

Koliko gledam, minimalni tehnički uvjeti za pivo nisu specificirani i pretpostavljam da se u postupku primjenjuju "klasicni" za vino i za proizvodnju hrane?

Znaci, odvojene prostorije za skladistenje, proizvodnju, flashiranje. Rješene voda, struja i odvodnja?

Ima netko dodatne informacije ili linkove na pravilnike i propise?

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » pet lis 10, 2014 2:43 pm

ma pivo je neistraženo područje u hrvata. i u to ime svaka je informacija pogodna tumačenju na svoj način. od tog da pivo je ili nije poljoprivredni proizvod do toga trebaju li ti pločice ili ne trebaju i ako trebaju gdje ti trebaju i kolko visoko... tako da, ako je itko i dobio neku informaciju, ne mora biti da će netko drugi za isti upit dobit drugu informaciju. pa ti vidi :).

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet lis 10, 2014 3:47 pm

imam sve informacije jerbo sam bio na razgovoru kod gospon sanitarnog inspektora...
ne da mi se sad pisati...
u svakom gradu u odsjeku za županiju postoji sanitarni inspektor kod kojega možete doći i pitati za što god vas zanima..... jer je upravo on osoba koja će vam izaći na teren tako da sve treba dogovarati s njim.....

garderobni ormari ,sanirarni čvor topla voda odvodi pločice visina prostorije ventilacija rasvjeta buka grijanje ....... ..................

nije mi to sve strano jer imam položeno zaspecijalistu zaštite na radu....
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pet lis 10, 2014 3:55 pm

Tocno to, ovisi od ureda do ureda. Samo me zanimalo sta kazu a da neidem pitat:-)

Znaci klasicno? Uredjeno par prostorija i sve fino u bijelim plocicama?

Znaci ako imas doo i sredjen prostor, nije tako strasno za poceti?

Onda jos samo oprema i sastojci.

A uvijeti za stavljanje na trzistE? pretpostaljvam da se salje na analizu i to je sve?

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » pet lis 10, 2014 4:58 pm

Treba slati na anal izu, neznam točno kamo, tj ne mogu se sjetiti imena jer mi je mozak prekuhao. Uglavnom za svaki različiti proizvod bi trebao slati na analizu, i onda ti periodično može uskočiti neka inspekcija, i ako ti proizvod ne udovoljava minimalnim sanitarnim zahtjevima ili kako već, skidaš proizvod sa polica. Isto tako ti se kemijski sastav nesmije bitno razlikovati od izvornog. Što znači mijenjaš recept, nova analiza. To su ovako opće informacije, ne vezano direktno uz pivu, ali to je jedino što znam.

Mene isto tako zanima nano brewery, pošto nisam u mogućnosti dobiti pola milijuna kuna od nikuda. a i čisto sumnjam da bi mogao prodati svu količinu koju bi proizvodio jedan micro brewery.

A i što se tiče razvoja, lakše je udvostručiti proizvodnju sa 200 litara na tjedan na 400, nego sa 2000 na 4000.


Ajmo sad ovako teoretizirati, da imam prostor od 60 m2, trebala bi mi prostorija za skladištenje (po mom mišljenju što manje praznog prostora da bude lakše regulirati temperaturu). Isto tako treba i prostorija za kuhanje, da li bi to mogla biti i soba za flaširanje, možda nekako umjetno odvojena, ne potpuno visokim zidom nego nekim pregradama.

Da li se sve to može izvući na neku foru potpuno domaće proizvodnje, kao očuvanja integriteta. Probao sam jedan američki ale, piše na njemu brewed in small batches. Provjerio sam i rade batcheve otprilike 20 galona, znači nekih 75 litara. Čini mi se da je to totalni Homebrew, a opet ga prodaju komercijalno.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pet lis 10, 2014 5:25 pm

Od američkih iskustava nama mogu koristiti samo tehnološka rješenja. Ništa više. Oni mogu raditi što hoće ukoliko plaćaju porez i ne krše zakone.
Kod nas prvo morate zadovoljiti sve propise (osnovati d.o.o. ,zadovoljiti minimalne tehničke uvjete, sanitarni minimum, HACCP, carinsko skladište, kupiti trošarinski broj) pa tek onda početi proizvoditi i prodavati. Za OPG je priča nešto jednostavnija, ne puno jednostavnija. Bar sam ja to tako shvatio. Ovakva državna uprava uništava poduzetnički duh.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » pet lis 10, 2014 5:50 pm

Čemu carinsko skladište? Za uvoz? Što je trošarinski broj? GDJE NAĆI TE INFORMACIJE JER GOOGLE NE POMAŽE. Hrvatski internet fali od kroničnog nedostatka informacija.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pet lis 10, 2014 6:16 pm

Zaboravio sam spomenuti da bez financijskog savjetnika nećete uspjeti.On če izraditi poslovni plan i voditi vas kroz šumu propisa i zakona. On zna da carinu plaćaš na proizvedeni alkohol u svojoj državi i čemu služi trošarinski broj.
I ja bi samo htio kuhati pivo pa ga prodati i platiti porez.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » pet lis 10, 2014 7:12 pm

Ja sam bio prijavljen na neki projekt mikrofinanciranja od erste banke u 2013/2014. Zaposlio sam se pa nisam nastavio. Nudili su kredite do 10 000 eura za mlade poduzetnike sa kreativnim idejama, većinom informatičke prirode. Sada kada sam naučio nešto o pivarstvu, mislim da bi neka ideja o domaćoj proizvodnji pive prošla na takvom natječaju, ali sve ove priče oko zakona i legalnosti me obeshrabruju. Pa čini se da u hr ne možeš ništa pokrenuti bez 80% šanse bankrota u prvih par mjeseci. Užas.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub lis 11, 2014 1:15 am

Sirovina je napisao/la:Čemu carinsko skladište? Za uvoz? Što je trošarinski broj? GDJE NAĆI TE INFORMACIJE JER GOOGLE NE POMAŽE. Hrvatski internet fali od kroničnog nedostatka informacija.
Samo pročitaj Zakon o trošarinama:
http://narodne-novine.nn.hr/ (Pretraživanje) i dobiješ :
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluz ... 2_357.html

:malosamsipopil:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon lis 13, 2014 11:39 am

puno se priča i svatko ima nesto za nadodat, a ja cu sad reci ono sto sam vidio iz prve ruke u pogonu gdje se proizvodilo novogradiško pivo. Ugl. odem tamo malo se interesirat oko stvari koje trebaju za otvaranje pivovare. Dodem tamo imam sta i vidjet. Pogon se nalazi u jednoj malo vecoj garaži, zidovi od gole cigle (nisu ni ofrajkani, a kamoli u pločicama), na podu goli beton, a od pločica ima doslovno 4 m2 i to ispod kotla u kojem kuha. NEMA odvojene prostorije za kuhanje za flaširanje kako je spomenuto ranije vec to sve radi u toj garaži, punilica mu stoji kraj kotla, a fermentori razbacani uokolo. Od CARINSKOG škladišta ni c ni š, on to sve drzi u toj garaži. Uglavnom pogon više sliči na automehaničarsku radnju nego na pivovaru...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » pon lis 13, 2014 2:26 pm

Vjerojatno su dobri sa vlastima. :-)

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » pon lis 13, 2014 2:39 pm

slawoner je napisao/la:puno se priča i svatko ima nesto za nadodat, a ja cu sad reci ono sto sam vidio iz prve ruke u pogonu gdje se proizvodilo novogradiško pivo. Ugl. odem tamo malo se interesirat oko stvari koje trebaju za otvaranje pivovare. Dodem tamo imam sta i vidjet. Pogon se nalazi u jednoj malo vecoj garaži, zidovi od gole cigle (nisu ni ofrajkani, a kamoli u pločicama), na podu goli beton, a od pločica ima doslovno 4 m2 i to ispod kotla u kojem kuha. NEMA odvojene prostorije za kuhanje za flaširanje kako je spomenuto ranije vec to sve radi u toj garaži, punilica mu stoji kraj kotla, a fermentori razbacani uokolo. Od CARINSKOG škladišta ni c ni š, on to sve drzi u toj garaži. Uglavnom pogon više sliči na automehaničarsku radnju nego na pivovaru...
A jesu dali kakav savjet ili su bili prezauzeti kuhanjem? :D

U biti treba ići kod inspenktora i tamo se raspitati. Da imam vezu sve bi bilo lakše :D.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon lis 13, 2014 4:43 pm

slawoner je napisao/la:puno se priča i svatko ima nesto za nadodat, a ja cu sad reci ono sto sam vidio iz prve ruke u pogonu gdje se proizvodilo novogradiško pivo. Ugl. odem tamo malo se interesirat oko stvari koje trebaju za otvaranje pivovare. Dodem tamo imam sta i vidjet. Pogon se nalazi u jednoj malo vecoj garaži, zidovi od gole cigle (nisu ni ofrajkani, a kamoli u pločicama), na podu goli beton, a od pločica ima doslovno 4 m2 i to ispod kotla u kojem kuha. NEMA odvojene prostorije za kuhanje za flaširanje kako je spomenuto ranije vec to sve radi u toj garaži, punilica mu stoji kraj kotla, a fermentori razbacani uokolo. Od CARINSKOG škladišta ni c ni š, on to sve drzi u toj garaži. Uglavnom pogon više sliči na automehaničarsku radnju nego na pivovaru...
Prodaje pivo legalno?
U kojim trgovinama i tko im je vlasnik?
Toči u kojim birtijama i tko im je vlasnik?
Neka ponudi svoje pivo u Tolkien's ili slično, može se prodati 400 l dnevno, i to po dobroj cijeni. To sam pročitao u tiskovinama. :D
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Odgovori