Problemi sa karbonizacijom

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
KARLO
Postovi: 68
Pridružen/a: pet sij 24, 2014 4:18 pm
Lokacija: NOVI MAROF

Problemi sa karbonizacijom

Post Postao/la KARLO » uto ruj 09, 2014 1:42 pm

Pozdrav ekipa!

Kolega i ja počeli smo u 4 mj kuhati i mladi smo pivari pa još skupljamo iskustva! Imali smo 6 kuhanja do sada. Prve 4 runde koristili smo kvasac US-05 , Mauribrew i nismo imali nikakvih problema sa gaziranjem piva. Prvo kuhanje smo stavili 10g šećera po litri pa smo kasnije smanjili na 7g i sve je bilo ok i dovoljno gazirano. Zadnje dvije runde koristili smo US-04 i primjetili da taj kvasac relativno kratko burno vrenje ima i staloži se dosta kompaktno ko žvakača na dno demižona. Pivo je bistrije ali slabo se gazira... Dal je problem u tom US-04 kvascu ili mi predobro pretočimo tak da ne ostaje dovoljno kvasca za karbonizaciju ?? Kakva su vaša iskustva sa US-04 i dal je netko imal isti problem sa tim kvascem?? Mi smo pretpostavili da je problem kvasac jer su sve prethodne pive ispale jako dobro i bile dovoljno gazirane.
Druga sumnja nam je pala na slad jer smo ga uzeli veću količinu pa je dugo stajal mljeveni (4mj) al na suhom i hladnom mjestu... Dal može slad imati kakav utjecaj na gaziranost u konačnosti??

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto ruj 09, 2014 2:31 pm

to je tipično za s-04. kratka burna fermentacija i dobra sedimentacija .u odnosu na us 05 , ostane ga puno manje u pivi pa i samo gziranje malo duže traje . Ž

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » uto ruj 09, 2014 3:53 pm

Kao što badem kaže.

Imali smo mi turu prije par mjeseci, split batch us05 i us04.

US05 nakon 2 tjedna u bocama skroz karboniziran.
US04 nakon mjesec dana u bocama taman:-)

Dok recimo US05 sa irskom mahovinom, bistro pivo ali nakon 2 tjedna jedva karbonizirano. Količina šećera je uvijek ista.

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » uto ruj 09, 2014 6:26 pm

johnny2211 je napisao/la: Dok recimo US05 sa irskom mahovinom, bistro pivo ali nakon 2 tjedna jedva karbonizirano. Količina šećera je uvijek ista.
Rekao bih da je to do nečega drugoga (temperatura, način dodavanja šećera, vrijeme koje je prošlo od kraja fermentacije do kad je pivo flaširano). Irska je mahovina kettle fining agent i služi samo da "povuče" sa sobom proteine na koje se veže.
fermentacija = civilizacija

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » sri ruj 10, 2014 8:51 am

Može biti da je temperatura, jer su flashirane boce bile na 17C, a prije su bila na 20-22.

Dodatno pitanje, u svrhu brzeg ispijanja pive. Ima li razlike u pivu koje je lezalo u bocama dva tjedna nakon flashiranja na te dvije razlicite temperature.
Jasno da ce karbonizacija biti drugacija, pitanje je dal ce biti razlike u okusu ili slobodno uvijek nakon flashiranja ostavim sve na 20-22, bez obzira na primarnu fermentaciju koja je bila na nizim temperaturama?

Avatar
KARLO
Postovi: 68
Pridružen/a: pet sij 24, 2014 4:18 pm
Lokacija: NOVI MAROF

Post Postao/la KARLO » sri ruj 10, 2014 9:26 am

Mislim da nebi bilo nešto drugo, jer zbilja pazimo na svaki detalj a i prethodne runde su nam dobro ispadale...

Imali smo kontrolirano vrenje na 19c, radimo u podrumu di je max 22c na toj smo tem. i flaširali. Fermentacija je trajala 2 i pol tjedna i OG nakon fermentacije točno po beersmithu tak da mislim da tu nismo neki propust napravili. Šećer dodajemo na način da ga zakuhamo u manjoj količini vode i ulijemo u pivo dobro,dobro promiješamo i flaširamo...

Mene je zanimalo vaše iskustvo sa US-04 i dal je tipično za njega ta duža karbonizacija i nešto slabija gaziranost...

Prva runda sa US-04 , tjedan dana nakon flaširanja skoro pa nikakva gaziranost, 2 tjedna nešto bolje, sad nakon mjesec dana puno bolje al još uvijek malo slabije nego prethodne runde....

Druga runda sa US-04, tjedan dana nakon flaširanja nikakva gaziranost...
sad ćemo vidjeti... u petak bude 2 tjedna...

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » pet ruj 12, 2014 4:28 pm

Da se malo nadovežem na diskusiju. Ovo što si rekao da si mjerio FG i da ti je na kraju ispalo isto kao u Beersmithu.
Nemoj samo jednom mjeriti pa onda flaširati. Meni je recimo BS rekao da će mi FG biti 1.010 a na kraju ispalo 1.008. Vjerojatno bi imao veliki boom da sam flaširao na 1.010.

Al ovo pitanje oko temperatura odležavanja u bocama je dobro. Meni se sada temp u podrumu snizila na 19°C. Na kolikoj temp da krenem u panika mod i potražim neko toplije mjesto za odležavanje pive u bocama?
I koliko nakon odležavanja flaše moraju biti u frižideru prije konzumacije?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet ruj 12, 2014 4:33 pm

bitna je temp koja paše kvascu. duže će se gazirati na 17-18 nego na 20-21

a ovo zadnje pitanje -- 20 min :)

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet ruj 12, 2014 5:22 pm

mali badem je napisao/la: a ovo zadnje pitanje -- 20 min :)
Hahaha, to uglavnom tako i kod mene ide :)
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
KARLO
Postovi: 68
Pridružen/a: pet sij 24, 2014 4:18 pm
Lokacija: NOVI MAROF

Post Postao/la KARLO » uto ruj 16, 2014 10:27 am

Budemo pripazili ubuduće sa mjerenjima prije flaširanja... inače nam je praksa fermentirati 2 i pol tjedna na idealnoj temperaturi kvasca pa mjerenje i flaširanje... za sada je sve ok prolazilo i na sreću još nije bil boom :shock:

Samo da se nadovežem na prvi post i probleme sa karbonizacijom i kvascem US-04... Evo druga runda nakon 2 tjedna odležavanja skroz pristojno gazirana... čekamo još do petka pa ispijanje :P

Odgovori