trebam pomoć kako koristiti ph metar!

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

trebam pomoć kako koristiti ph metar!

Post Postao/la Saša » ned lis 27, 2013 11:44 am

Poštovani,

našao ph i temperaturni metar marke INDUNORM Dusseldorf tip P520. Pošto je taj uređaj nađen na tavanu i star je kojih 20 i kusur godina trebam pomoć kako ga upotrijebiti. Kupio bateriju od 9 V i radi normalno. Isprobao obje sponde i prikazije se ispis na ekranu. Piše da za kalibriranje trebaju tablete od 7 i od 4 ph staviti ih u tekućinu i kalibrirati na točno 7 i točno 4 ph. E sada budući da su kaibracijski okretni gumbići izgubili skalu neznam kako to učiniti, a imam i jednu tabletu za ph 7 i dvije za ph 4.
Mogu li se tablete nabaviti? U kojoj vodi treba kalibrirati? Volio bi da mi se javi netko tko ima takav ili sličan uređaj pa da probam iscrtati skale za kalibriranje prema pokazivanju drugog uređaja.
Koliko sam skužio princip rada prvo treba temperaturu izmjeriti , nariktati na okretnom gumbiću i onda mjeriti ph. Iz Zagreba sam pa ako ima netko blizu da se kuži u takve uređaje molim pomoć.
Uređaj se nekada koristio za mjerenje ph nekih kiselina i dobro je očuvan - evo i slike! Tražio na internetu i izgleda da te firme nema više ili su se prestali baviti sa time pa mi još teže se snać .

LP
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » ned lis 27, 2013 11:45 am

evo i slike sonda
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned lis 27, 2013 2:18 pm

pa to baš i nije igračka . ak su sonde ok , imaš dobru spravu .

gumbeki za kalibriranje netrebaju nikakvu podjelu !! kad sondu staviš u otopinu koja je pH 4 ,, s a gumbekom za pH 4 podešavaš na ekrančeku 4,00.

ponoviš sve sa otopinom pH 7 a podešavaš sa pripadajućim gumbekom na 7,00.

trebaš podesiti i temp uzorka na instrumentu za točnu kalibraciju

:hmelj:

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » ned lis 27, 2013 3:15 pm

Da sonde su bitne. Jel ih ima gdje nove za kuptit? Moje su dobre no za mjerenja ph sonda je staklena pa s time i krhka.
Mali badem vidim da ste struke kao i ja pa bi pitao dali je moguće da je uređaj izgubio točnost rada s godinama budući da je stajao na tavanu od 91-ve godine. Moje mišljenje je da je to moguće pa sam mislio da bi bilo dobro da paralelno koristim dva uređaja za mjerenje ph svoj i još jedan da bi nakon kalibriranja mogao vidjeti dali postoji eventuralno odstupanje na koje moram paziti te uređaj kalibrirati sa nekom večom ili manjom vrijednosti.

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » ned lis 27, 2013 3:18 pm

Dali voda u koju se stavlja otopina može biti bilo koja ili mora biti destilirana. Meni na testnoj posudici piše da mora biti destilirana. Pa neznam dali je to za otopinu koja je išla uz uređaj ili za sve. Kakva su iskustva?

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Re: trebam pomoć kako koristiti ph metar!

Post Postao/la Ygor » ned lis 27, 2013 3:28 pm

Saša je napisao/la:
Piše da za kalibriranje trebaju tablete od 7 i od 4 ph staviti ih u tekućinu i kalibrirati na točno 7 i točno 4 ph. E sada budući da su kaibracijski okretni gumbići izgubili skalu neznam kako to učiniti, a imam i jednu tabletu za ph 7 i dvije za ph 4.
Mogu li se tablete nabaviti? U kojoj vodi treba kalibrirati?
LP
Te "tablete" služe za pripremu otopine referentne PH vrijednosti

nabaviti ih možeš u :

http://www.cedar-agro.hr/index.php?opti ... Itemid=170

Vidi pod " PH Tekućina za kalibraciju "

Ako je u formi praška onda se otapa u određenoj količini destilirane vode.
( piše na omotu )

Tekućinu čuvaš na hladnom i tamnom mjestu u dobro zatvorenoj bočici i
koristiš ju za kalibraciju prije svake upotrebe instrumenta.

Ako misliš da sonda treba čišćenje najmanje invazivna metoda je čišćenje ultrazvučnim čistačem :

http://www.chipoteka.hr/artikl/19045/po ... kom-610-ml

Ako znaš nekoga servisera mobitela u blizini sigurno ju ima.

Odgovori