Renesansni festival 2013, srednjovjekovno pivarstvo

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Renesansni festival 2013, srednjovjekovno pivarstvo

Post Postao/la vatre » pet lip 21, 2013 8:51 am

Kažu ljudi ovako:

http://www.koprivnicatourism.com/renesa ... a2013.html

Obratite pozornost na ovo što piše na drvenom buretu na slici...

Ne znam da li će se stvar svesti na točenje Pana u drvene krigle, ali dolje spominju nekakvo pivo od kopriva; možda se možemo nadati poštenom, autohtonom podravskom gruitu? :)
fermentacija = civilizacija

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet lip 21, 2013 9:02 am

pojavio se i ogroman interes pivovare Carlsberg Croatie koja je svoje proizvode uklopila u našu manifestaciju
hmm da, mozda :roll:
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Renesansni festival 2013, srednjovjekovno pivarstvo

Post Postao/la zeljko » pet lip 21, 2013 11:50 am

vatre je napisao/la:dolje spominju nekakvo pivo od kopriva; možda se možemo nadati poštenom, autohtonom podravskom gruitu? :)
Pustit ću da se jave tvorci piva od kopriva s više informacija. Dovoljno je reći da su s ovog foruma. :)
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet lip 21, 2013 12:35 pm

To onda ne moze bit lose ;)
Bas me zanima kako kopriva doprinosi aromi.
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » pet lip 21, 2013 12:51 pm

1rice je napisao/la:Bas me zanima kako kopriva doprinosi aromi.
Čuo sam da je vrlo čudan okus, ali ne možeš od srednjovjekovnog piva očekivati isti okus kao od popularnog "zlatnog" lagera. :)
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sub lip 22, 2013 1:17 pm

Buhner je pisao o tome u svojoj knjizi Sacred and herbal healing beers, ali nekako me muči sumnja da će netko stavit koprive ili tinkturu od istih u Pan, s obzirom da su oni sponzori...

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Re: Renesansni festival 2013, srednjovjekovno pivarstvo

Post Postao/la Ferdo » ned lip 23, 2013 10:29 am

zeljko je napisao/la:
Pustit ću da se jave tvorci piva od kopriva s više informacija. Dovoljno je reći da su s ovog foruma. :)
To pivo sam radio 19.4.2011. cca 20 lit. tako da sam izdanke kopriva (gornja 4 lista) stavio u manju DM vrećicu i kuhao 40 minuta. Vrećica je bila puna svježe koprive...
Popilo se je, ali...
Pivo je imalo takav okus da smo zaključili da radi njega nije vrijedno ići opet u koprive.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Re: Renesansni festival 2013, srednjovjekovno pivarstvo

Post Postao/la ŠegrtMarko » ned lip 23, 2013 6:13 pm

Evo da ispričam o čemu se radi :)
Turistička zajednica grada koprivnice ponudila je suradnju Kreši zvanom Vitez koji već neko vrijeme nastupa sa svojom udrugom na raznim srdnjovjekovnim festivalima i sličnim događajima vezanim uz vitezove. Njemu je ponuđeno da odabere tim (pozvao je Miru i mene) koji će nastupiti na festivalu predstavljajući obrt pivarstva. Naravno podrazumjeva se koliko god je moguće korištenje autohtone srednjovjekovne opreme koju nam je osigurala turistička zajednica. U tu priču prirodno se uklopila i kopriva kao dodatak pivu. Samo pivo sa koprivom je ispalo bolje od očekivanja. Aroma je bila po svježem soku od koprive (bez limunske kiseline :)), okus je pravo iznenađenje, baš je bilo dobro uz nekoliko mana, npr oporost i trpkost koju je kopriva izazvala ipak dovoljno govori zašto se danas komercijalno ne proizvodi pivo sa koprivom. No glavno iznenađenje je što se to pivo svidjelo "civilima". Reakcije su bile odlične, večini njih je to bio prvi susret sa domaćim pivom pa im koprivina oporost nije predstavljala problem.
Do samoga festivala pivo će biti još bolje jer ga dorađujemo.
Imali smo degustaciju iz drvene bačve i ispalo je fantastično, ako sve bude ok na festivalu biti će degustacija toga piva koje ćemo kuhati 4 tjedna uoči festivala. Pravo domaće pivo sa dodatkom koprive točiti će se iz drvenih bačvi. Plan nije da točimo PAN i predstavimo ga kao srednjovjekovno pivo sa koprivom kako je netko spomenuo, Carlsberg je sponzor festivala i oni će svoje pivo prodavati, mi ćemo imati manju količinu za degustaciju i to se neće naplačivati. Nije ideja sponzoru festivala kvariti posao. Zamišljeno je da se manje količine podjele posjetiteljima u svrhu promocije i atraktivnosti samoga festivala.

Na slici je drvena bačvica od 30L iz koje smo degustirali.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » ned lip 23, 2013 6:28 pm

Pa to zvuči super, iskreno mislio sam da će Carlsberg svoju ekipu upregnuti da nešto skemija a da će demonstracija samog zanata biti priča za sebe. Svaka čast što se TZ odlučila uposliti homebrewere... :)

Nadam se samo da ćete biti tamo svih pet dana i da neće sve planuti prvi dan.
fermentacija = civilizacija

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » uto lip 25, 2013 1:52 pm

svaka čast na trudu i inicijativi. Skidam kapu i povlačim gore napisano :)

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » uto lip 25, 2013 3:06 pm

mad_alchemist je napisao/la:svaka čast na trudu i inicijativi. Skidam kapu i povlačim gore napisano :)
Ne moraš ništa povlačiti :)
Tvoj zaključak je bio potpuno u skladu sa onime što se inače radi u sličnim situacijama. Ovo je zamišljeno da bude prava stvar, pivo koje će biti relativno mlado, mutno i 100% domaće.

Evo i nekoliko slika kako smo kuhali
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » uto lip 25, 2013 3:11 pm

Evo i nastavka procesa, i što je večernjak napisao o tome

http://www.vecernji.hr/regije/glavni-ma ... nak-570077
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Post Postao/la piccasso » uto lip 25, 2013 3:52 pm

jako zanimljivo i sigurno dolazim da probam to pivo. vidim da je bačva stara , a to znači da je bila i korištena za nešto (nadam se da nije bilo vino prije u njoj) i zanima me dali pivo ima kakav miris i po bačvi
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » uto srp 02, 2013 10:27 am

ODLIČNO! :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » uto srp 02, 2013 12:28 pm

ZAKON DEČKI!
Samo nastavite.

E sada o pivu.Da li ste koristili slamu kao filter? Jer slama kad se kuha ispušta neke spojeve... vjerovatno od tuda dolazi jedan od segmenata trpkosti ili oporosti.

Odgovori