Ocjena kvalitete mljevenosti slada...

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Ocjena kvalitete mljevenosti slada...

Post Postao/la danny_boy » ned kol 12, 2012 9:46 pm

Pozdrav svima!

Nakon nekoliko dana rada na konstruisanju mlina za mljevenje slada, nešto sam uspio napraviti. Ovo su rezultati mljevenja. Napomena da je ovo prvo mljevenje, te da nisam stigao podesiti sve kako treba.

Zamolio bih vas iskusnije da date neko mišljenje, da li ovo ima "potencijala" da se od njega dobije sladovina :D ?

Prvi prolaz kroz mlin:

slika

Drugi prolaz kroz mlin:


slika

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » ned kol 12, 2012 9:52 pm

na drugoj slici se čini da je ok. promjer između valjaka bi ti trebao biti negdje 0,9 mm ali sve to zavisi i od nazubljenosti i tako... trebaš eksperimentirati malo. teško je sa slike procijeniti dok se samljeveni slad ne uzme u ruku i iz blizine pogleda...

jesam li dobro shvatio ti si prvo samljeo jednu turu slada koji je na prvoj slici, pa onda taj isti samljeveni slad drugi puta opet samljeo?

neka ti smjernica bude to da ne bi smio nalaziti čitava zrna nakon mljevenja, a u isto vrijeme ljuske bi se trebale raspadati na dva dijela i ne bi smjele biti samljevene, odnosno razbijene na više komadića.

i by the way, ova tema može komotno biti na Tehnikama a ne na ovom podforumu...možda bi bilo dobro da admin prebaci temu ako mu se da.... :D
Zadnja izmjena: 400d, dana/u ned kol 12, 2012 9:55 pm, ukupno mijenjano 1 put.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » ned kol 12, 2012 9:55 pm

Moje skromno, nestrucno i nebitno misljenje bilo bi da je prvo preslabo zdrobljeno, ima puno cijelog zrnja. Drugo je prekovise, previse brasna. Dakle nesto izmedju.
Kao sto baba ima picku, a djed kurac, tako i valjci drobilice za slad moraju imati nekakve zubce, zljebove ili slicno, jer drugacije nece moci izjebati zrno na pravilan nacin, da se tako slikovito izrazim. :)
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned kol 12, 2012 9:59 pm

Druga izgleda ok, pazi da nemaš cijelih zrna nakon mljevenja.
Možeš pokušat navlažit slad- poprskaj ga s 2-3% vode od ukupne težine. Pri mljevenju će se endosperm raspuknuti a ljuska (il dobar dio ljuski) će ostat u komadu... možda će mljevenje ić malo teže al ništa strašno.

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » ned kol 12, 2012 10:01 pm

400d je napisao/la:na drugoj slici se čini da je ok. promjer između valjaka bi ti trebao biti negdje 0,9 mm ali sve to zavisi i od nazubljenosti i tako... trebaš eksperimentirati malo. teško je sa slike procijeniti dok se samljeveni slad ne uzme u ruku i iz blizine pogleda...

jesam li dobro shvatio ti si prvo samljeo jednu turu slada koji je na prvoj slici, pa onda taj isti samljeveni slad drugi puta opet samljeo?

neka ti smjernica bude to da ne bi smio nalaziti čitava zrna nakon mljevenja, a u isto vrijeme ljuske bi se trebale raspadati na dva dijela i ne bi smjele biti samljevene, odnosno razbijene na više komadića.

i by the way, ova tema može komotno biti na Tehnikama a ne na ovom podforumu...možda bi bilo dobro da admin prebaci temu ako mu se da.... :D
Zahvaljujem na brzom odgovoru, i savjetu!

Biće još posla oko podešavanja, a za par dana bi trebao i slike uploadovati, mislim da će biti interesantno to što je mlin kompletno napravljen od drveta :) .

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » ned kol 12, 2012 10:02 pm

danny_boy je napisao/la:
400d je napisao/la:na drugoj slici se čini da je ok. promjer između valjaka bi ti trebao biti negdje 0,9 mm ali sve to zavisi i od nazubljenosti i tako... trebaš eksperimentirati malo. teško je sa slike procijeniti dok se samljeveni slad ne uzme u ruku i iz blizine pogleda...

jesam li dobro shvatio ti si prvo samljeo jednu turu slada koji je na prvoj slici, pa onda taj isti samljeveni slad drugi puta opet samljeo?

neka ti smjernica bude to da ne bi smio nalaziti čitava zrna nakon mljevenja, a u isto vrijeme ljuske bi se trebale raspadati na dva dijela i ne bi smjele biti samljevene, odnosno razbijene na više komadića.

i by the way, ova tema može komotno biti na Tehnikama a ne na ovom podforumu...možda bi bilo dobro da admin prebaci temu ako mu se da.... :D
Zahvaljujem na brzom odgovoru, i savjetu!

Biće još posla oko podešavanja, a za par dana bi trebao i slike uploadovati, mislim da će biti interesantno to što je mlin kompletno napravljen od drveta :) .
čekaj malo - i valjci su napravljeni od drveta :?:
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » ned kol 12, 2012 10:03 pm

babangida je napisao/la:Moje skromno, nestrucno i nebitno misljenje bilo bi da je prvo preslabo zdrobljeno, ima puno cijelog zrnja. Drugo je prekovise, previse brasna. Dakle nesto izmedju.
Kao sto baba ima picku, a djed kurac, tako i valjci drobilice za slad moraju imati nekakve zubce, zljebove ili slicno, jer drugacije nece moci izjebati zrno na pravilan nacin, da se tako slikovito izrazim. :)
Ima zubce, ali je mlin malo specifičan, još uvijek nisam siguran da će to funkcionirati.

Valjci su od drveta, ali sam preko njih postavio sitnu mrežicu.

Za par dana će biti slike, pa kogo zanima moći će vidjeti.

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » ned kol 12, 2012 10:04 pm

400d je napisao/la:
danny_boy je napisao/la:
400d je napisao/la:na drugoj slici se čini da je ok. promjer između valjaka bi ti trebao biti negdje 0,9 mm ali sve to zavisi i od nazubljenosti i tako... trebaš eksperimentirati malo. teško je sa slike procijeniti dok se samljeveni slad ne uzme u ruku i iz blizine pogleda...

jesam li dobro shvatio ti si prvo samljeo jednu turu slada koji je na prvoj slici, pa onda taj isti samljeveni slad drugi puta opet samljeo?

neka ti smjernica bude to da ne bi smio nalaziti čitava zrna nakon mljevenja, a u isto vrijeme ljuske bi se trebale raspadati na dva dijela i ne bi smjele biti samljevene, odnosno razbijene na više komadića.

i by the way, ova tema može komotno biti na Tehnikama a ne na ovom podforumu...možda bi bilo dobro da admin prebaci temu ako mu se da.... :D
Zahvaljujem na brzom odgovoru, i savjetu!

Biće još posla oko podešavanja, a za par dana bi trebao i slike uploadovati, mislim da će biti interesantno to što je mlin kompletno napravljen od drveta :) .
čekaj malo - i valjci su napravljeni od drveta :?:
Da!

To su valjci za tijesto, fi 60mm, drvo bukovina!

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » ned kol 12, 2012 10:21 pm

bojim se samo da će se drvo nakon nekog vremena pohabati.... mada sam već viđao izvedbe od drveta ali su u svakom slučaju ti drveni valjci bili presvučeni u nazubljeni lim ili neki sličan materijal....uglavnom, sa srećom i nadam se da će sve raditi kako treba. ovo na drugoj slici izgleda sasvim ok...
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » ned kol 12, 2012 10:30 pm

400d je napisao/la:bojim se samo da će se drvo nakon nekog vremena pohabati.... mada sam već viđao izvedbe od drveta ali su u svakom slučaju ti drveni valjci bili presvučeni u nazubljeni lim ili neki sličan materijal....uglavnom, sa srećom i nadam se da će sve raditi kako treba. ovo na drugoj slici izgleda sasvim ok...
I ja bih najsretniji bio sa metalnim valjcima, ali dok ovo funkcionira neka ga. Kad dodje vrijeme lako će ga biti modificirati.

Namjera mi je bila praviti potpuno metalnu varijantu, ali to sam ne znam, a nisam mogao ni naći odgovarajućeg tokara da mi to napravi. Pored toga, jedva čekam da kuvam prvo pivo pa sam jako nestrpljiv...

Zahvaljujem svima na komentarima i pomoći...

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon kol 13, 2012 10:09 am

Svaka čast. Nije neobično napraviti model stroja od drva prije nego se krene u izradu metalnog prototipa. Tako je bar nekad bilo u Prvomajskoj.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon kol 13, 2012 11:00 am

Da, da. I moj susjed je radio svakakve sitnice od drveta. Jednom je čak napravio i drvenu peć na ugljen :shock: :lol: .
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon kol 13, 2012 11:08 am

Don Genovese je napisao/la:Da, da. I moj susjed je radio svakakve sitnice od drveta. Jednom je čak napravio i drvenu peć na ugljen :shock: :lol: .
Drvena peć najbolje grije. Doduše samo jednom.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Izgled mlina

Post Postao/la danny_boy » pet kol 17, 2012 11:27 pm

Nakon mnogo potrošenih sati rada na izradi mlina, napokon se može vidjeti neki rezultat. Ispod su prikazane slike mlina izrađenog od drveta.

1. Ovo je pogled na mlin sa gornje strane. Dodao sam mrežicu kako bi zrna slada kontrolirano padala na sredinu valjaka.

slika

2. Ovo je pogled sa donje strane. Otvor je napravljen u postolju kako bi mljevena sladovina mogla slobodno prolaziti u posudu za prihvatanje. Ovdje se može vidjeti kako su valjci presvučeni željeznom mrežom.

slika

3. Na ovoj slici se može vidjeti kako je riješen spoj valjka sa bočnim daskama. Kroz drvene valjke je provučen profil 12mm sa navojima, ovaj profil je povezan sa daskom preko odgovarajućih ležajeva. S desne strane se vidi kako je riješen mehanizam za podešavanje razmaka izmedju valjaka.

slika

4. Pogled na mlin

slika

Mlin pogonim bušilicom, ali moguće je i ručno. Melje jako brzo, samljeo sam 5kg slada za nekih 15min. Kvalitet samljevene sladovine će se naknadno pokazati.

:zivjeli2:

Odgovori