Mala pivara

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sri kol 01, 2012 6:29 pm

stvar bi trebala bit isplativa, ali ti je tržište zeznuto. Većina je zagrizla za svjetle lagere tipa pils i helles, a još veći broj je odan brendu. Treba se probit i do takvih, a tvrdi su i ne daju se. Ako ne znaš kuhat, ili nisi nikad, trebat će ti tehnolog, oprema je skupa, komplet je cca 100 000 eura i više, sve što ti treba. Ja namjeravam krenut u nekom drugom smjeru. Radim na prostoru i opremi, dobar dio je samogradnja, od 200 litara po kuhanju s automatikom i potrajat će. Mislim se prijavitkao proizvođač, kao pivar i plaćat porez i trošarine. Držat malu količinu i prodavat s kućnog praga ili u dogovoru s nekim kafićom u bačvi. Kao dodatnu djelatnost. Iako i tu treba kontrola i umjeravanmje svega. Ali kontaktirao sam carinu anonimno i kažu da je moguće. Neki slovenci tako već rade.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet kol 02, 2012 8:01 pm

Pogon ti kosta cca 500 000 kn!...moze se proci i za jeftinije ako narucujes izvana ali bi te vjerojatno oderali na carini pa ti dode na isto...Jedino ako bi sam radio opremu(recimo inox bačve preraditi u kotlove)...Dalje, nadležne institucije od tebe traže neke stvari prije nego bilo šta počneš, a to je : odgovarajući prostor od minimalno 40 m2 i 2.5 m visine!Taj prostor mora imati dovod vode te i te veličine, mora imati struju te i te voltaže te kanalizacijski otvor tog i tog promjera...E kad središ prostor onda ti inspekcija kaze dali mozes dalje ili ne...e sada dolazi oprema...Kad staviš pivovaricu u pogon onda prvo moras na analizu nositi vodu s kojom ces kuhati, a zatim jos jednu analizu finalnog proizvoda!...U sobi za fermentaciju moras instalirati dimnjake koji ce biti min 25 metara visine (valjda da se komšije ne podave od tvog co2 iako je meni to malo nebulozno)...E što dalje, dali raditi brand u boci ili puniti u bačve??...Ako je u pitanju boca onda moraš kupiti JOŠ opreme, a to su punilice, čepilice i etiketirka-također ti na opremu inspektor mora montirati zapečaćeni brojač protoka boca (da nebi slučajno na crno prodavao)-naravno o tvom trošku...I na kraju svega tu je NEBULOZNI porez za pivare koji iznosi 2000kn na 1000 litara!!!-DAKLE 1KUNU PO BOCI!!!....E sad dalje moraš naravno kupiti u boce/bačve...Sve u svemu po mojoj računici proizvodnja te izlazi 3kn po boci!Ako želiš da se tvoje pivo pije ti ga MORAŠ prodavati za 4kn po boci (jer kad trgovci i prekupci nabiju svoju maržu taman dođe do 5kn u maloprodaji, a 10 kn u birtiji) dakle imas zaradu SAMO 1kn po boci!...s tom zaradom uloženo bi si mogao vratiti za nekih milijardu godina :lol: -šala mala naravno! Ali morao bi proizvoditi enormne količine da bi uspio opstati (nekih cca minimalno 1000l dnevno-zagrebačka proizvodi 5000l dnevno)...dakle bolje se isplati otvoriti svoj mali pub u kojem bi to pivo prodavao za 10kn po boci, dakle zarada po boci bi bila 7kn!!!To je recimo super opcija, ako si u nekom srednjem ili velikom gradu!Recimo Nova Gradiska je jako mali grad i zadnje sto sam čuo da je proizvodnja novogradiškog stala!...ne znam dali sam dobro čuo ali ako si ti iz broda-jedan takav pub s domaćim pivom bi bio dobar biznis-nebi bi ostvarivao neku enormnu zaradu, ali nekih 10-ak tisuca kn mjesecno bi mogao imati...Druga opcija je da proizvodiš extra kvalitetno pivo pa da sklopiš ugovor s kauflandom koji ce to pivo distribuirati u neke 'daleke' zemlje gdje je kultura pijenja kvalitetnih piva na visokom nivou...a za kvalitetno pivo mozes dobiti više od KUNE ZA BOCU...Eto toliko od mene i mini pivovarama, to su podatci sto sam ih uspio skupiti, ako sam negdje pogriješio neka me ispravi onaj tko ima mini pivovaru...I da NE TREBA TI ŠKOLA, jer u RH ni ne postoji studij pivarstva-imas na vinarstvu jedan kolegij o pivu i to je to...A za pub isto NE TREBAŠ UGOSTITELJSKU ŠKOLU AKO CES ZAPOSLITI ŠKOLOVANOG UGOSTITELJA...

pozdrav

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet kol 02, 2012 8:20 pm

Jebem im mater na vrhu dvadesetpetmetarskog dimnjaka! Gdje su dimnjaci tj. ventilaciski ispusti vinarima koji fermentiraju nekoliko desetaka tisuća litara vina odjednom? I da, vino ima 2 do 2,5 puta veću OG od piva, prema tome i veću emisiju CO2. Još bi svašta napisao ali sam fin pa se suzdržavam.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
grigor
Postovi: 106
Pridružen/a: ned stu 27, 2011 5:28 pm
Lokacija: Zagreb/Prelog

Post Postao/la grigor » čet kol 02, 2012 8:26 pm

Samo da ispravim kolegu, studij pivarstva u RH postoji, na veleučilištu u Karlovcu.

http://www.vuka.hr/index.php?id=245

Živeli!

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet kol 02, 2012 10:54 pm

grigor je napisao/la:Samo da ispravim kolegu, studij pivarstva u RH postoji, na veleučilištu u Karlovcu.

http://www.vuka.hr/index.php?id=245

Živeli!
Eto zaista lijepo!Nisam znao za ovo i sve pohvale idu u Karlovac...

@Ferdo-Čuj meni puno toga oko pivarstva u RH nije jasno, mogao bih pričati o tome danima...Počevši od od ovog NEBULOZNOG i OGROMNOG poreza kojemu vinari ne podliježu, pa do toga da je rok trajanja za neindustrijska piva MJESEC DANA!! PA do dimnjaka od 25 metara...Čovjek se mora zapitati zašto su pivari tako šikanirani od strane države, a vinari ne...Točno ponekad pomislim da su KArlovac i Zagreb imali prste u donošenju tih zakona, čisto onako da potencijalnoj konkurenciji maksimalno otežaju probitak...Čudno mi je sve to, kako država vinarima ide na ruku, a pivari su dobili jedan veliki qurac

Avatar
Ptoof
Postovi: 68
Pridružen/a: sub vel 04, 2012 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Ptoof » čet kol 02, 2012 11:48 pm

slawoner je napisao/la:
grigor je napisao/la:Samo da ispravim kolegu, studij pivarstva u RH postoji, na veleučilištu u Karlovcu.

http://www.vuka.hr/index.php?id=245

Živeli!
Eto zaista lijepo!Nisam znao za ovo i sve pohvale idu u Karlovac...

@Ferdo-Čuj meni puno toga oko pivarstva u RH nije jasno, mogao bih pričati o tome danima...Počevši od od ovog NEBULOZNOG i OGROMNOG poreza kojemu vinari ne podliježu, pa do toga da je rok trajanja za neindustrijska piva MJESEC DANA!! PA do dimnjaka od 25 metara...Čovjek se mora zapitati zašto su pivari tako šikanirani od strane države, a vinari ne...Točno ponekad pomislim da su KArlovac i Zagreb imali prste u donošenju tih zakona, čisto onako da potencijalnoj konkurenciji maksimalno otežaju probitak...Čudno mi je sve to, kako država vinarima ide na ruku, a pivari su dobili jedan veliki qurac
pa to je normalno. u pivarstvu su ogromne korporacije(kod nas: heineken, carlsberg i mislim coors), u vinarstvu nisu . i kao i obično zakoni podilaze velikim korporacijama, a ne običnom smrtniku. ne samo ovdje nego i vani.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet kol 03, 2012 12:31 am

čovjek na legalizirani objekt postavi 75 m2 fotonaponskih čelija.nemože dobiti uporabnu dozvolu i štambilj zadnjeg testa jer je u međuvremenu postavio stiropor fasadu i povečao dužinu i širinu objekta za 20 cm.traži se novi elaborat energetske učinkovitosti,utjecaj novog oplošja na okolinu,nova geodetska izmjera=kompletan novi projekt. što je tu normalno :evil: :roll:
oni neznaju kako se to može jednostavnije riješiti,pa kak če s pivom?.
valjda nam tak i treba ,dok smo pred kompačem dok su ženske i iz kamenskog i dalmatinke nove na burzi a Marku smanjili plaču koju je trebao dobiti prije pet mjeseci. Je off topic al je u smislu pa se ne ispričavam :x

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pet kol 03, 2012 1:16 am

slawoner je napisao/la: Ali morao bi proizvoditi enormne količine da bi uspio opstati (nekih cca minimalno 1000l dnevno-zagrebačka proizvodi 5000l dnevno)...
godišnja potrošnja piva u RH je oko 3.5 milijuna hektolitara godišnje, zagrebačka drži oko 42% tržišta tj kuhaju oko 400 tisuća litara dnevno :)

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet kol 03, 2012 11:30 am

da pobrkao sam! ovaj projekt iz kojeg sam izvukao podatke i u kojem pise dnevna proizvodnja, odnosi se na koprivničku pivovaru, a ne na zagrebačku...

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet kol 03, 2012 1:47 pm

Evo da se i ja malo nadovezem. Trosarina na alkohol je 2kn po litri piva sa 5abv. Znaci od 10kn (5kn boca piva), drzavi ide 2kn ali oni uredno lupaju pdv na 10kn a ne na 8kn :D :zivjeli2:

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sub kol 17, 2013 11:14 pm

Malo da ožvivim temu o snovima pa evo par filmića kak ljudi u normalnim zemljama od hobista postanu profići a da ih država ne zajebava previše pa se eto čak i u garaži može kuhati piva koja se kasnije prodaje restoranima.

http://www.youtube.com/watch?v=1rbgs383ilw

http://www.youtube.com/watch?v=VjB7CVI9xms

http://www.youtube.com/watch?v=PpcPVRIJki4

http://www.youtube.com/watch?v=Ry86n6B04IY

Oseloth
Postovi: 147
Pridružen/a: pet ruj 27, 2013 10:13 am
Lokacija: SB-OS

Post Postao/la Oseloth » uto lis 15, 2013 3:47 pm

Toliko tekstova niti ejdan pozitivan. Naravno da kod nas u zemlji nema pozitivnog. Kakve su šeme sad u EU? I ovdje su sve priče o nekim tisućama litara. Kakva bi bila ideja imati malu pivnicu ne za 200 ljudi nego za 50-100 i prodavati kupovna piva uz domaće. Ali čemu kuhati na tisuće litara kad bi se moglo imati recimo 10 vrsta po 100l. Kao vina i male serije vina za "degustacije" Pa prije nego se tura popije kuha se novih 100. Znači uvijek svježe. samo kegle punit i imati šank sa 15 točionika. Boce samo za kupovna. Mislim 100l piva nije nemoguće skuhati i nije potrbena cijela tvornica.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » uto lis 15, 2013 4:22 pm

Da je negativno je... Za ovo kaj pitaš, napiši financijsku studiju, izračunaj koliko te to stvarno košta pa vidi da li se isplati. Vidi koliko moraš raditi i prodati piva da zaradiš plaču. 1000l piva nije puno, vjeruj mi.

Oseloth
Postovi: 147
Pridružen/a: pet ruj 27, 2013 10:13 am
Lokacija: SB-OS

Post Postao/la Oseloth » uto lis 15, 2013 4:32 pm

kako kafići zarađuju?

neka je 10kn po litre mora se zaraditi nešta sa 3kn/l uloga. Bilo bi tu i druge cuge ali bi pivo bio prioritet. Gledam to tako da postoje male vinarije i ljudi uspjevaju, ako ništa na nuli su i guštaju. Imaju dodatne troškove održavanja vinograda. Ovdje nema tog troška. Trošak je materijal i energija. Moralo bi se moći. Kako god okrenem par sto litara piva nije nemoguće. Gosti biraju najbolje i sa time se nastavlja. Inox bačve nisu skupe kao prije. Uvjeren sam ustvari da nije problem u proizvodnji i plasiranju piva već u državi i zakonu a naravno takve informacije naći na netu i po našim ministarstvima je nemoguća misija. Upit sam ostavio na poljoprivrednom forumu kao za vinariju. Pa ćemo vidjet.

Računicu sam gledao po tome da jedan naš caff dobro posjećen prodaje u prosjeku 3 gajbe dnevno. To je 30L/d 1000l/mj

da je više vrsta manje bi se svake prodalo. Znači bačve od 100l bi bile skoro dosta

Oseloth
Postovi: 147
Pridružen/a: pet ruj 27, 2013 10:13 am
Lokacija: SB-OS

Post Postao/la Oseloth » uto lis 15, 2013 8:34 pm

Evo šta kaže zakon

( I ) Pivnica je ugostiteljski objekt u kojem se pretežito uslužuje točeno pivo, a mogu se pripremati i usluživati jednostavna jela odgovarajućeg asortimana i usluživati pića.

(2) U pivnici se može usluživati i pivo proizvedeno u tom ugostiteljskom objektu.

(3) Pivnica mora imati prostoriju za usluživanje gostiju, točionik s uređajem za točenje piva na krigle, prostor za pripremanje jednostavnih jela ako se pripremaju i prirućni prostor za čuvanje namirnica i piva.

Za samu mini pivovaru gdje se pivo proizvodi mislim da su potrebni minimalno tehnićki uvjeti isti kao za one koji proizvode prehrambene proizvode.

Dakle na malo to mora ići. Kobase, grah i pivo na sce načine. Fotelje, novine, knjige i mjeato za chill

Odgovori