Mala pivara

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto lis 15, 2013 8:45 pm

kak je ime zakona kojeg si citiral i od kad je ? NN..... !

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » uto lis 15, 2013 10:00 pm

Nemoj se ljutiti no jako površno razmišljaš....

Po kojoj kalkulaciji te pivo košta 3kn litra? Da li je u tome danak državi od 2kn/l? Da li imaš svoj prostor/lokal? Ako nemaš, koliko je najam? Svedi najam na kune u cijeni litre piva (recimo 7000kn mjesečnog najma je 7kn troška u svakoj litri piva). Di su plače, energent, ulog u uređenje lokala i opremanje pivovare? Uzmi sve te troškove na rok od 5godina...

Moraš biti medo na savskoj koji prodaje 2-3000l/tjedno i onda uspjevaš preživjeti od ponude hrane...

Zbog nedovoljno dobre kalkulacije i realne računice po sistemu "ma mora se zaraditi" hrvatska je nažalost puna mini pivovara koje leže po podrumima zatvorenih lokala...

Napravi poštenu detaljnu financijsku studiju u exelu sa svim troškovima i zaradama i dokaži mi suprotno, nitko sretniji od mene a i mnogim pivarima koji bi pokretali brew pubove bi bilo puno lakše...

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » sri lis 16, 2013 12:13 am

Trebalo bi se nekako početi kroz medije pritiskati državu, jer ovo stanje di se koči razvoj manjih pivovara u korist velikih koncerna i vinara, tako tipično neoliberalističko za Hrvatsku, jadno da ne može biti jadnije. Doslovno ljigavo dno dna. Opet, zapravo, tako tipično za Hrvatsku.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri lis 16, 2013 12:17 am

Daruvarska aktivno radi na tome da se smanje ili ukinu trošarine za male pivovare. Takva promjena značajno bi odteretila proizvodnju piva i vjerujem da bi se puno više ljudi odlučilo na pokretanje posla s pivom...

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri lis 16, 2013 5:46 pm

Sumljam da će se država (bar u ovom trenutku) odreći trošarine od Daruvarske i pivovara sličnog kapaciteta tako da bi i uvođenje trošarinskih razreda bio veliki pomak i povećanje konkurentnosti manjih pogona.

Šta se pivarstva kao poduzetništva tiče, rijetke su branše di država za trošarinu uzima i do 200% cijene sirovine.. i to bez pdv-a.. mogu samo zamislit kad bi vratio ulaganje od nekih 50 ili 100 k eura..

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet lis 18, 2013 11:43 am

proizvoditi male količine, tipa 500 litara dnevno, vrhunskog piva koje bi se davalo u atraktivnoj i nepovratnoj ambalazi po cijeni od 10/15kn za bocu i lifrat sve u zapadnu europu...mislim da je to jedini način da se opstane, vrati uloženo i na kraju nešto i zaradi... sa cca 50 000 eura bi se mogao osposobiti takav pogon pod uvijetom da se vec posjeduje prostor
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

zeta
Postovi: 7
Pridružen/a: uto lis 01, 2013 11:29 pm
Lokacija: Donji Miholjac

Post Postao/la zeta » pet lis 18, 2013 12:11 pm

Mnogi misle da je prostor veliki problem a imaju par kilometara do industrijske zone. Kod nas u Donjem Miholjcu daju prostor od 50m2 za 20kn/m2. Prvih 6 mjeseci je besplatno, drugih 6 se placa nesto sitno. Tek nakon godinu i pol do dvije ide puni najam. Prostor zadovoljana minimalne tehnicke uvijete (osim dimnjaka od 25m u koji bi i avion udario...)Tako je kod mene a vjerujem da se moze isposlovat slicno i u drugim gradovima, samo treba pitat u poduzetnickom centru. Iznenadili bi se sto se sve dobije i ima ljudi koji su voljni pomoc. Upoznat sam sa tim podrucjem jer se bavim proizvodnjom dodatka prehrani gdje je potrebno mnogo vise dozvola nego za proizvodnju hrane i piva.jos otvorite neki oblik trgovackom drustva i iskoristite poticaj za samozaposljavanje...

zeta
Postovi: 7
Pridružen/a: uto lis 01, 2013 11:29 pm
Lokacija: Donji Miholjac

Post Postao/la zeta » pet lis 18, 2013 12:12 pm

Mnogi misle da je prostor veliki problem a imaju par kilometara do industrijske zone. Kod nas u Donjem Miholjcu daju prostor od 50m2 za 20kn/m2. Prvih 6 mjeseci je besplatno, drugih 6 se placa nesto sitno. Tek nakon godinu i pol do dvije ide puni najam. Prostor zadovoljana minimalne tehnicke uvijete (osim dimnjaka od 25m u koji bi i avion udario...)Tako je kod mene a vjerujem da se moze isposlovat slicno i u drugim gradovima, samo treba pitat u poduzetnickom centru. Iznenadili bi se sto se sve dobije i ima ljudi koji su voljni pomoc. Upoznat sam sa tim podrucjem jer se bavim proizvodnjom dodatka prehrani gdje je potrebno mnogo vise dozvola nego za proizvodnju hrane i piva.jos otvorite neki oblik trgovackom drustva i iskoristite poticaj za samozaposljavanje...
Agencije za knjigovodstvo i racunovodstvo mogu pomoc ili barem dat koji savijet oko dobivanja svih potrebnih papira. Naravno treba imat kvalitetnu i profesionalnu agenciju u blizini koja ima mnogo klijenata.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet lis 18, 2013 6:40 pm

nije bas sve tako jednostavno...50 kvadrata ti nikako nije dovoljno, racunaj samo da ti treba 30 fermentora - samo oni jedva stanu u 50 kvadrata, a gdje je jos pogon za kuhanje, pogon za čišćenje, pogon za punjenje i etiketiranje...bla bla bla... Eno lik na njuškalu prodaje pivovaru kapaciteta 500 litara TJEDNO pa kaze da zahtjeva prostor od minimalno 70 kvadrata, a recimo da bi za komercijalni uspijeh trebao proizvoditi 500 litara DNEVNO...Idealno bi bilo kad bi država rekla ' ma kuhaj u kadi ako hoces jebe mi se, bitno da je proizvod u boci zdravstveno ispravan i da imas taj papir!' E onda bi sve bilo malo drugacije, a tako je na zapadu, gdje ljudi doslovno drze pivski biznis u garaži!...kod nas je papirologija i 1001 zahtjev i potraživanje uništila gospodarstvo! Pa pazi stranci koji se bave investiranjem su rekli da za hrvatsku vrijedi pravilo ABC ( anything but croatia)...U hrvatskoj osnovat firmu, riješiti svu traženu papirologiju i nebulozne zahtjeve i ne propast u prvoj godini zbog preko 200 raznih poreza je jebeni jackpot!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet lis 18, 2013 8:38 pm

koliki bi bio problem registrirati OPG i onda proizvodim i točim u vlastitom prostoru kao marbos.....
ako se ne varam OPG ne treba izdavati račune za vlastite proizvode
sigurno je da su ulaganja manja
npr otvoreno od 17 - 02
Pivo teče bubrezi se liječe !

zeta
Postovi: 7
Pridružen/a: uto lis 01, 2013 11:29 pm
Lokacija: Donji Miholjac

Post Postao/la zeta » pet lis 18, 2013 9:36 pm

Slawoner mislis na onog sto za pogon trazi 600 000kn? Na cijenu cu samo rec da je jeftinije sam slagat nego kupit gotovi pogon. Ako mislimo na istog njemu nedostaje fermentora, dnevni kapacitet kuhanja je mnogo veci. Slazem se da za nesto ozbiljno treba mnogo veci prostor no on se moze nac samo treba pitat prave ljude. Stavio sam svoj primjer zbog relativno niske cijene i neplacanja prvih par mjeseci. A ovo za opg i mene zanima, zasto otvarat d.o.o. ako se moze proc jednostavnije i jeftinije.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet lis 24, 2013 10:15 am

OPG je obiteljsko POLJOPRIVREDNO gospodarstvo...dakle moras se baviti poljoprivredom da bi imao OPG...drugim riječima moraš imati komad zemlje kojeg obrađuješ i u OPG-u smiješ prodavati samo SVOJE proizvode! Drugim riječima ukoliko bi netko želio prodavati svoje pivo putem OPG-a morao bi proizvoditi vlastiti slad i hmelj! Mozda bi se moglo izvesti sto je isvara rekao, posadit malo ječma i hmelja čisto za zamazat oči inspekciji pa kupovat sastojke na crno, al mislim da je to previse riskantno, jer bi kontrola vrlo brzo nanjušila da ne mozes proizvesti tolike količine piva sa pola jutra ječma...Ne znam kako je marbos to riješio, siguran sam da postoje neke sive zone i rupe u propisima, ali ako ćeš se držati propisa onda je jeftinije otvoriti d.o.o. jer dok kupis zemlju i traktor mozes napravit pivovaru s tim novcima...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » čet lis 24, 2013 10:47 am

Da, preko OPG-a je još problem što osim gore navedenog ne možeš prodavati subjektima koji bi tvoj proizvod prodavali u svojim lokalima odnosno ti moraš biti prvi i zadnji distributor svog proizvoda, nema daljnje prodaje, barem ne one legalne. Jedina realnija zakonska opcija je ovo što je slawoner rekao, ali i to će se promjeniti danas sutra kad krenu zakonski akti kao što ih neke zapadne zemlje već imaju.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet lis 24, 2013 11:58 am

t32 je napisao/la:Da, preko OPG-a je još problem što osim gore navedenog ne možeš prodavati subjektima koji bi tvoj proizvod prodavali u svojim lokalima odnosno ti moraš biti prvi i zadnji distributor svog proizvoda, nema daljnje prodaje, barem ne one legalne. Jedina realnija zakonska opcija je ovo što je slawoner rekao, ali i to će se promjeniti danas sutra kad krenu zakonski akti kao što ih neke zapadne zemlje već imaju.
To nije istina. Moj kolega s posla iz svojega OPGa prodaje vino od kupina po ljekarnama sjeverne Hrvatske, sve pod svojom etiketom.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » čet lis 24, 2013 12:49 pm

Onda su mene krivo informirali,moguce.

Odgovori