Mogu li pivo koje sam skuhao dijeliti na konferenciji?

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Mogu li pivo koje sam skuhao dijeliti na konferenciji?

Post Postao/la zeljko » pon svi 10, 2010 4:19 pm

Bio sam ove godine na konferenciji i budući da znam organizatore odnio im svakome po pivu koju sam skuhao. Više u šali sam im rekao da ako nađu sponzora za iduću konferenciju (bit će u 10. mjesecu) koji će platiti kuhanje da ću im skuhati pive za konferenciju. Kako to obično biva, našli su sponzora koji bi platio kuhanje. Pričao sam s bratom i kaže mi da je kuhanje piva kod nas zakonski u nekoj sivoj zoni, sve dok kuhaš za sebe nitko te ništa ne pita. Zanima me zna li tko možemo li to izvesti? Sponzor mi da parsto kuna da kupim ekstrakta, hmelja i kvasca, ja im skuham i flaširam, a oni dijele. Ne mislim zaraditi na tome, samo će mi pokriti troškove sirovina. Možemo li imati problema? Bila bi to super reklama za ovaj forum (mogla bi na naljepnicama pisati i adresa foruma), u slučaju da to možemo nekako svesti u zakonske okvire.

Čisto tehnički, čini mi se najkompliciraniji dio nabaviti flaše.

Ako se dijeljenje pive ne konferenciji pokaže kao ostvariva ideja, možda bi jednostavnije bilo ako bi mi netko mogao posuditi točionik, pa da ljudima točimo u čaše umjesto da dijelimo boce.

Količina ne bi bila velika, možda 50-100 litara.
Zadnja izmjena: zeljko, dana/u sri stu 17, 2010 4:36 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » pon svi 10, 2010 9:46 pm

Ako ćeš to servirat ne nekoj intimnijoj zakusci samo za sudionike i organizatore, možda i prođe bez neke pompe. Ali ako to misliš na FER-u dijelit, bojim se da je to loša ideja iz nekoliko razloga.

1) bagra FER-ovska će ti to sve popit u najviše 10min
2) sigurno trebaš nekakvu dozvolu i za točenje alkohola
3) ovo sa zakonom

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » pon svi 10, 2010 11:47 pm

ŠegrtMarko je napisao/la: 1) bagra FER-ovska će ti to sve popit u najviše 10min
Mislim da ovo neće biti problem jer na konferenciju mogu samo sudionici.
ŠegrtMarko je napisao/la: 2) sigurno trebaš nekakvu dozvolu i za točenje alkohola
Bio sam na nekoliko konferencija na kojima su redovito na stolu uz grickalice i sokove bile i pive, tako da se to očito može sredit.
ŠegrtMarko je napisao/la: 3) ovo sa zakonom
To me sekira. Ne bi htio da mi pivska policija upadne u stan, napravi premetačinu i odnese u postaju slad, hmelj, kvasac, prazne pivske boce i ono malo pive što još imam. :)

Ako itko zna kako srediti ovo sa zakonom (možemo li dijeliti domaću pivu, dakle ne bi se prodavala), sve ove tehničke probleme ćemo nekako riješiti (u što zapakirati, kako da ferovci sve ne popiju...). Svaki savjet je dobrodošao.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » uto svi 11, 2010 6:49 am

mislim da ti to i nije baš pametno. Mislim da u zakonu jasno piše "za svoje potrebe i potrebe svojih gostiju" ili tako nekako, a i kad smo ja i Marbor bili u carinarnici tako su nam rekli.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto svi 11, 2010 7:13 am

Ne postavljajte previše pitanja.
Samo ćete im dati ideju da bi i tu mogli štipnuti koju kunicu.
Kad se nađete u nedoumici samo se zapitajte:kako bi to bilo da proizvodim vino?
Ljudi proizvode vino i nude ga ponosno svima na degustaciju.
Nismo uređena država po tom pitanju,zato uživajmo.
Na neko možebitno pitanje o porjeklu vašeg piva samo recite da imate mali grunt u obitelji i da baš proizvodite ječam i hmelj.
Bez puno objašnjavanja.
Samo spomenite da je su naše bake i prabake varile pivo.
Mi imamo tradiciju koja je gotovo isčezla,samo zahvaljujući nama vještine spravljanja domaćeg piva neće nestati.
Ni u kojem slučaju ne spominjite ekstrakte i slične kemije.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » uto svi 11, 2010 9:24 am

Ferdo, hvala na savjetu.

Znači najbolje da pivo podijele bez puno pompe i ako itko išta pita napravili su ga kako su ga naše bake radile i ne ulaze u detalje.

Ako itko ima još koji savjet, otvoren sam za sve ideje.

marbor
Postovi: 243
Pridružen/a: pet ožu 23, 2007 5:43 pm

Post Postao/la marbor » uto svi 11, 2010 9:46 pm

mislim da ti je Ferdo dovoljno reko

mario74m
Postovi: 10
Pridružen/a: pon kol 31, 2009 2:18 pm

Post Postao/la mario74m » sri srp 21, 2010 10:49 am

Ferdo je napisao/la:Ne postavljajte previše pitanja.
Samo ćete im dati ideju da bi i tu mogli štipnuti koju kunicu.
Kad se nađete u nedoumici samo se zapitajte:kako bi to bilo da proizvodim vino?
Ljudi proizvode vino i nude ga ponosno svima na degustaciju.
Nismo uređena država po tom pitanju,zato uživajmo.
Na neko možebitno pitanje o porjeklu vašeg piva samo recite da imate mali grunt u obitelji i da baš proizvodite ječam i hmelj.
Bez puno objašnjavanja.
Samo spomenite da je su naše bake i prabake varile pivo.
Mi imamo tradiciju koja je gotovo isčezla,samo zahvaljujući nama vještine spravljanja domaćeg piva neće nestati.
Ni u kojem slučaju ne spominjite ekstrakte i slične kemije.
ne pitaj, dobro ti je čovjek rekao...

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri srp 21, 2010 11:09 am

ovaj zakon koji si citirao je stari, sada se plaća 40,00kn po 1% vol. udjela alkohola na hektolitar samo u komercijalnoj proizvodnji. Isto tako, nema više ograničenja od 1500lit za vlastitu potrošnju

Kod: Označi sve

Članak 48.

Trošarina na alkohol i alkoholna pića ne plaća se:

1. na pivo iz članka 40. ovoga Zakona, koje je proizvela fizička osoba, vlasnik poljoprivrednog zemljišta, iz vlastitog uzgojenog ječma za vlastitu potrošnju i potrošnju članova njegova kućanstva ili njegovih gostiju pod uvjetom da se ne radi o prodaji,

2. na vino iz članka 41. i ostala pića dobivena vrenjem osim piva i vina iz članka 42. ovoga Zakona, koje je proizvela fizička osoba, vlasnik poljoprivrednog zemljišta ili korisnik poljoprivrednog zemljišta te vlasnik tvari za proizvodnju vina i ostalih pića dobivenih vrenjem osim piva i vina, ako se koriste za vlastitu potrošnju i potrošnju članova njegova kućanstva ili njegovih gostiju pod uvjetom da se ne radi o prodaji.

mario74m
Postovi: 10
Pridružen/a: pon kol 31, 2009 2:18 pm

Post Postao/la mario74m » sri srp 21, 2010 1:12 pm

buky1 je napisao/la:ovaj zakon koji si citirao je stari, sada se plaća 40,00kn po 1% vol. udjela alkohola na hektolitar samo u komercijalnoj proizvodnji. Isto tako, nema više ograničenja od 1500lit za vlastitu potrošnju
bemti, a ja obrisao post jer sam skuzio da nije pametno vuc vraga za rep i podsjecat di bi mogli ižmikati još koju kunu :D

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » sri srp 21, 2010 10:26 pm

Na kraju mi nije jasno. Po zakonu trebamo ili ne trebamo plaćati nešto?

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri srp 21, 2010 10:48 pm

to nikom nije jasno... ako cemo gledat crno na bijelo, ako kuhaš iz ječma kojeg si sam posadio, sam sladio i od njega kuhao pivo, skuhao 100 tisuća litara i to popio sam ili sa društvom ne moras platiti nista... opet, ako kuhas iz slada kojeg si kupio... tko zna, mozda i trebas platiti.... ako si prodao nekom litru piva, odma ces na lomaču :D

ZAKLJUČAK: Ko i sve u ovoj jebenoj državi, i zakon o homebreverima je nedorečen!

Avatar
pacman
Postovi: 239
Pridružen/a: uto stu 16, 2010 7:47 pm
Lokacija: požega-našice-orahovica

Post Postao/la pacman » sri stu 17, 2010 4:16 pm

i kako se na kraju zavrsila ova saga???
Nakon osmog piva se i najjednostavnije misli izražavaju složeno.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » sri stu 17, 2010 4:18 pm

Za sad se držim Ferdinog savjeta da se ne raspitujem previše. :)

Avatar
pacman
Postovi: 239
Pridružen/a: uto stu 16, 2010 7:47 pm
Lokacija: požega-našice-orahovica

Post Postao/la pacman » sri stu 17, 2010 4:19 pm

jesi onda skuhao i podjelio pivu ili si je ipak zadrzao za sebe
Nakon osmog piva se i najjednostavnije misli izražavaju složeno.

Odgovori