Zahmeljeno druženje #2 - Odgođeno

Pročitati... sam naslov govori sve

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Zahmeljeno druženje #2 - Odgođeno

Post Postao/la Poljo » pon vel 03, 2020 6:06 pm

slika

Pozdrav pivari!

Nakon dosta uspješnog prošlogodišnjeg zahmeljenog druženja red je da nastavimo ovu tradiciju.

:hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj:

Zašto zahmeljeno? Jer više manje svi smo nekad skuhali IPA bilo koje vrste. To je stil piva koji vodi i gura craft i homebrew revoluciju kako u svijetu tako i kod nas. Svi mi volimo dobro se zahmeljiti ponekad, pa nije loše s vremena na vrijeme razmijeniti nova iskustva oko novih sorti hmelja i novih načina dodavanja hmelja u naš omiljeni napitak.

Datum ovogodišnjeg druženja je je subota, 4.4.2020. od 18:00 a lokacija je taproom Zmajske pivovare.

Svaki pivar bi kao ulaznicu na druženje trebao donijeti minimum od 1.5l piva u IPA stilu. :hmelj:

:hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj:

Misao vodilja druženja je: Kuhamo IPA. U tu kategoriju upadaju i tradicionalne i modernije i eksperimentalne verzije tog stila kao npr:
American IPA (East coast/West coast),
English IPA,
Belgian IPA,
Farmhouse IPA,
Black IPA,
Brown IPA,
Red IPA,
Rye IPA,
White IPA,
IPL (India Pale Lager),
New England IPA,
Milkshake IPA,
Brut IPA,
Brett IPA,
Kveik IPA,
Sour IPA,
Fruit IPA,
i sve ostale lude i zanimljive kombinacije.
(Black Sour Kveik Brett IPA? Zašto ne?)

Prihvaćene su i sve alkoholne razine, Table, Session, Standard, Double/Imperial, Triple, Quadrupel, ...
Rado ćemo opet probati i verzije s ne baš klasičnim hmeljevima za ovaj kao što je npr. Saaz.

Poanta je da svi izvučemo nešto korisno iz druženja pa bi apelirao da pivari koji su u mogućnosti i voljni ograničiti se na samo 1 hmelj :hmelj: (ne računajući hmelj za gorčinu ako se koristi) da probaju skuhati tako nešto. SMaSH piva su izuzetno korisna stvar za učenje, a i često su jako fina za piti, ali ipak ne bi htio ovo ograničiti na 1 slad jer time otpada dobar dio zanimljivih IPA stilova.

Zamolio bi da se na ovo druženje ne nose piva koje nisu IPA, a kao neki limit što se smije zvati IPA bi stavio isključivo ukupnu korištenu količinu hmelja po litri piva, što bi bilo 10g/l :hmelj: ili u prijevodu 200g na 20l šaržu. To je naravno minimum, a maksimum se prepušta svakom pivaru na volju. Vjerojatno svaki od ovih stilova osim možda English IPA zahtjeva da pozamašni dio te količine ide u Dry Hop.

:hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj:

Ovog puta uskladili smo termin zahmeljenog druženja sa školom za nove suce hrvatskog homebrew prvenstva. I to baš s terminom na kojem je tema predavanja "American ales" u kojem je stavljen naglasak na zahmeljene stilove.
Tako će i pivari imati priliku dobiti stručnije mišljenje o pivu od novijih a i iskusnijih sudaca, ali će i novi suci imati priliku iz prve ruke probati široku selekciju ovakvih piva.
Molim samo da se ne ulazi u prostor gdje se održava škola i ne ometa polaznike jer ćemo vjerojatno imati malo preklapanja od početka druženja do kraja same škole.

:hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj:

Ove godine ćemo raditi i majice, ali o izgledu same majice i načinu narudžbe ćemo kasnije. Jedino što sad mogu napisati je da se neće unaprijed štampati masa majica, nego će se štampati majice samo po narudžbi. Pobrinite da naručite svoju majicu na vrijeme ako ju želite.

Update:

Dobili smo od Štefa skicu za majicu. Nije još gotova, ali da imate ideju u kojem smjeru će ići.

slika

Ići će uz to i neki natpis, vjerojatno naziv, vrijeme i mjesto, standardno.

Neće se tiskati neka velika količina majica, nego isključivo po narudžbi, pa se pobrinite da svoju majicu naručite na vrijeme ako ju želite. Cijena će vjerojatno biti oko 60-80kn što ovisi o broju naručenih majica.

Za majicu se upišite u exelicu:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

:hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj:

Toliko zasad. :zivjeli:

:hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj: :hmelj:
slika

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la mbed » pon vel 03, 2020 9:44 pm

Hmmm, znači trebalo bi nešto i zakuhat do kraja mjeseca :lol:

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la Puyol » pon vel 03, 2020 10:13 pm

Ja se javljam za singlehop novozelandskim.hmeljem, ili onaj NZL-60 ili NZL-32-2. Planirat cu sredinom ozujka skuhat. Dinesem kegic od 9L.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la Poljo » pon vel 03, 2020 11:42 pm

Ja vjerojatno opet radim Kveik Sour IPA :D Vidjet cemo jos koji hmelj, ali kegic bude tamo. :pivo:
slika

zarito
Postovi: 24
Pridružen/a: čet kol 30, 2018 12:16 pm

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la zarito » uto vel 04, 2020 1:17 pm

jel bi mogao proci eksperiment na tragu scotta janisha, sa biotransformiranim korijanderom i oko 100g hmelja na 20l. neka poor mans neipa?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la Puyol » uto vel 04, 2020 1:44 pm

Poljo je napisao/la:
pon vel 03, 2020 11:42 pm
Ja vjerojatno opet radim Kveik Sour IPA :D Vidjet cemo jos koji hmelj, ali kegic bude tamo. :pivo:
Ali single hop, apeliram 😁

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la Poljo » pet vel 07, 2020 10:37 am

slika

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la FrendPero » pet vel 07, 2020 6:12 pm

Stvarno ti se svidio link :pivo:

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la FrendPero » ned vel 09, 2020 4:21 am

Evo još jedan na istu temu. Super osvrt i znanstvene analize postupaka koje, vjerujem, većina ljudi već rutinski radi.

http://scottjanish.com/a-case-for-short ... y-hopping/

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la chus » ned vel 09, 2020 2:08 pm

Ista tema, isti tekst, samo drugačiji font! :)))

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la DEDA PEPO » ned vel 09, 2020 2:24 pm

Bok dečki,
jako me veseli da većina vas, vjerojatno puno mlađih od mene, tako detaljno razmatra tehnologije proizvodnje piva, naravno ne ovih industrijskih splačina, nego sve boljih i boljih piva kućnih pivara. Nadam se da ću probati neke od ovako proizvedenih piva na nekom od druženja.
Samo da napomenem da sam do sada, isključivo za potrebe svojeg užeg kruga prijatelja i sebe napravio preko 80 šarži piva po 20-tak litara, polovina je bila sigurno bolja od prosječnih, zadnje dvije sam šarže fermentirao u kegovima uz kontrolirani pritisak, mislim da bi se još puno moglo napraviti uz preporuke vas mlađih i vrsnijih, naravno, kako je rekao jedan moj stariji kolega, "ako bude vremena".
Trenutno sam operirao tetive lijevog ramena, mislim da narednu šaržu neću naditi sledećih nekoliko mjeseci, ali do druženja koje ste zakazali za 04.04. možda bih mogao biti mobilan, vjerujem da na druženje primate pivoljupce i bez pive.
Pozdrav i

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la Puyol » ned vel 09, 2020 2:47 pm

Mislim da te nitko nece otjerati, posebno uz spomenutu situaciju. Svatko zeljan novih informacija, zainteresiran za isprobati kojesta je dobro dosao u svakom slucaju.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la Poljo » ned vel 16, 2020 1:02 pm

Update:

Dobili smo od Štefa skicu za majicu. Nije još gotova, ali da imate ideju u kojem smjeru će ići.

slika

Ići će uz to i neki natpis, vjerojatno naziv, vrijeme i mjesto, standardno.

Neće se tiskati neka velika količina majica, nego isključivo po narudžbi, pa se pobrinite da svoju majicu naručite na vrijeme ako ju želite. Cijena će vjerojatno biti oko 60-80kn što ovisi o broju naručenih majica.

Za majicu se upišite u exelicu:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

:pivo: :pivo:
slika

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la mbed » ned vel 16, 2020 5:56 pm

:malosamsipopil: :malosamsipopil: :pivo4:

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: Zahmeljeno druženje #2 - 4.4.2020.

Post Postao/la sharkyboy » uto vel 18, 2020 10:53 am

P.S.
Ako kome treba ženska majica, molim da to u excelici naznači nekako, kako bi kasnije olakšali i meni i sebi :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Odgovori