Novi pripravnik

Pročitati... sam naslov govori sve

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Fulir
Postovi: 35
Pridružen/a: ned svi 13, 2012 3:17 pm
Lokacija: Zagreb

Novi pripravnik

Post Postao/la Fulir » ned svi 13, 2012 3:55 pm

Dragi majstori piva,

kako nisam našao predviđeno mjesto za predstavljanje novih članova a pristojno je predstaviti se; istina najbolje bi bilo sa 20l hladnog uratka no moje se moje znanje svodi na testiranje tuđeg rado što bih želio promijeniti i tako eto me ovdje među vama:))
Na žalost, za sada, okolnosti mi ne dozvoljavaju aktivno uključivanje u proizvodnju (stan) no uvijek mogu pomoći s parom ruku i još više dobrom voljnom za testiranjem :)

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: Novi pripravnik

Post Postao/la 400d » ned svi 13, 2012 4:08 pm

Fulir je napisao/la:Dragi majstori piva,

kako nisam našao predviđeno mjesto za predstavljanje novih članova a pristojno je predstaviti se; istina najbolje bi bilo sa 20l hladnog uratka no moje se moje znanje svodi na testiranje tuđeg rado što bih želio promijeniti i tako eto me ovdje među vama:))
Na žalost, za sada, okolnosti mi ne dozvoljavaju aktivno uključivanje u proizvodnju (stan) no uvijek mogu pomoći s parom ruku i još više dobrom voljnom za testiranjem :)
prije svega dobrodošao. odmah ću ti reći da ja isto kuham u stanu već godinama, a dosta ljudi sa ovog foruma također. znam i za slučaj gdje čovjek kuha pivo u garsonijeri, tako da tu nema problema.

naravno, najbolje bih se osjećao da imam svojih 30 kvadrata kakvog finog podruma, ali nije nemoguće. čak naprotiv.
I like the smell of fermentation in the morning

Fulir
Postovi: 35
Pridružen/a: ned svi 13, 2012 3:17 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Fulir » ned svi 13, 2012 4:39 pm

Kamo li je samo stavio sve rekvizite za varenje u garsonijeru? Žena mu sigurno nije stigla ni riječ reći ...

Avatar
RUBY
Postovi: 97
Pridružen/a: sub stu 20, 2010 9:53 pm
Lokacija: split

Post Postao/la RUBY » ned svi 13, 2012 7:01 pm

da vidiš moj fermentor od 50 litara u sobi u ormaru nebi tako glupa pitanja postavlja, zato ne kompliciraj nego brze u nabavu opreme i počmi čim prije kuvat, a na ženina prigovaranja se ne obaziri jer će prestat istog dana čim proba prvu čašu pive :D :D :D
IN FERMENTUM VERITAS!!!

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » pon svi 14, 2012 7:25 am

Pozdrav,

ja također kuham u stanu i znam još hrpu ekipe što kuha u stanu. Počeo sam sa back ekstraktom a za to mi je trebao samo jedan lonaci od 16L i bačva za vrenje od 30 L.
To se može zbuksati u svakom stanu, kasnije počenš malo po malo skupljati stvari i pređeš na all grain.

AnGar
Postovi: 195
Pridružen/a: čet vel 02, 2012 4:40 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la AnGar » pon svi 14, 2012 2:32 pm

ma kuhati mozes i ispred zgrade, ako bas nemozes u stanu :P bitno je samo da nisi na cesti da ne ugrozavas promet jer ces biti zgazen! ili nađi nekod "prijatelja" i pitaj ga cemu prijatelji sluze uvali se i kuvaj kod njega :P

ako oces kuvati naci ces nacin!

pozzy i dobro dosao!
nije pivo krivo sto se popilo,
krivi su ljudi sto ih je opilo!

Fulir
Postovi: 35
Pridružen/a: ned svi 13, 2012 3:17 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Fulir » pon svi 14, 2012 5:59 pm

Za sad se zabavljam čitajući vaša iskustva po forumu.

slažem listu najnužnijih potrepština (Željko thx za wiki)

za sad imam sobnu temperaturu :) i par dunst flaša propale pivnice u Jaski

@ŠegrtMarko - je tak sam nekak i mislil izvest za početak jednostavan ekstrakt recept i kuhinja
@RUBY - već sam počeo psihološke pripreme gazdarice (žene :roll: ) - sigurno se niš ne oseti po stanu ona dva tjedna dok pivkan fermentira

Nego kopka me nekaj. Kak izdržite 3 tjedna žedni gledati u bačvu punu dobrog piva?

AnGar
Postovi: 195
Pridružen/a: čet vel 02, 2012 4:40 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la AnGar » pon svi 14, 2012 6:10 pm

Fulir je napisao/la:
Nego kopka me nekaj. Kak izdržite 3 tjedna žedni gledati u bačvu punu dobrog piva?
a cuj mozes ti pokusati i popiti ali to nece biti gotov proizvod :D
a fermentacija ti daje aroma terapiju :D oni prehlađeni i ne skuze :D
nije pivo krivo sto se popilo,
krivi su ljudi sto ih je opilo!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon svi 14, 2012 8:32 pm

Fulir je napisao/la:...Kak izdržite 3 tjedna žedni gledati u bačvu punu dobrog piva?
Dok sam bio neoženjen, takvi izazovi su bili pravi pakao. Od kad sam se oženio, nemam s tim problema. Čim dođem u napast, znam da u podrumu imam fotografiju punice koju stavim između sebe i fermentora i nemam više brige. Radije se maknem nego izazivam vraga.

Avatar
nrs
Postovi: 60
Pridružen/a: sri vel 17, 2010 12:57 am
Lokacija: zg

Post Postao/la nrs » pon svi 14, 2012 8:36 pm

Bok fulir !

slažem se sa svim odgovorima :). Željko i ja smo počeli zajedno kuhati u stanu(njegovim ili mojem), s tim da su oko nas jurišali klinci koji su tada imali 2-3 god... moš mislit koje ludilo! :D

moje zadnje kuhanje je bilo prije cca god dana... :(
naime, dobio sam bebu(koja sada ima skoro 7mj). tada su sve moje zalihe potrošene!!! :)

uskoro počinjem ponovo kuhat YABADABADOOOOO - sredinom 6mj idem na GO, i onda žena sa klincima ostaje na moru, a ja u zg!
... tako da ću valjda kuhat ko šašav ! :D :D :D hehe treba to nadoknaditi !

u svakom slučaju dobro je počet sa extraktom, pa postepeno skroz preći na all grain !!!

puno litara i sreće ;D
nrs

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon svi 14, 2012 8:40 pm

Pazi !
Jednom sam primjenio istu metodu, slika moje punice je bila printana u velikoj rezoluciji, na foto papiru.
Uginuli su kvasci.
Ako netko želi sliku moje punice,neka se javi, umjesto pasterizacije je može naljepiti na fermentor.
Ako se piva ukiseli nisam kriv. Ona je.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon svi 14, 2012 9:29 pm

Zato je fotografija moje punice okrenuta samo prema meni, dok je sva oprema na kontra strani. Fotografija je mala ali dobro razapeta na čvrstom metalnom okviru i s stražnje strane je cijelom površinom obložena debelim olovnim limom, zlu ne trebalo.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon svi 14, 2012 10:16 pm

Ako ovo s olovonom zadnjom stranom nije patentiranio, ja bi koristio,smijem li?
Olovna ploča 5mm minimalno?
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Fulir
Postovi: 35
Pridružen/a: ned svi 13, 2012 3:17 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Fulir » sri svi 16, 2012 9:34 am

znajući moju punicu sigurno bi pomogla da je živa

a kad bih napravio dobro pšenićno (Paulaner copy) ni žena nebi imala niš protiv aromaterapije

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri svi 16, 2012 11:23 am

Punica od 27 godina je najbolja punica !!! :lol: :lol: :lol:

Odgovori