Oktoberfest Club Brew

Pročitati... sam naslov govori sve

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Matt
Postovi: 1330
Pridružen/a: sub vel 13, 2010 10:44 am
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Oktoberfest Club Brew

Post Postao/la Matt » pet ožu 30, 2012 10:33 pm

Hajmo! Kuhajmo Oktoberfest Lager koji možemo piti za Oktoberfest druženje.

Evo BJCP Guidelines:
Description:

Smooth, clean, and rather rich, with a depth of malt character. This is one of the classic malty styles, with a maltiness that is often described as soft, complex, and elegant but never cloying. Origin is credited to Gabriel Sedlmayr, based on an adaptation of the Vienna style developed by Anton Dreher around 1840, shortly after lager yeast was first isolated. Typically brewed in the spring, signaling the end of the traditional brewing season and stored in cold caves or cellars during the warm summer months. Served in autumn amidst traditional celebrations. Domestic German versions tend to be golden, like a strong Pils-dominated Helles. Export German versions are typically orange-amber in color, and have a distinctive toasty malt character. German beer tax law limits the OG of the style at 14°P since it is a vollbier, although American versions can be stronger. “Fest” type beers are special occasion beers that are usually stronger than their everyday counterparts.

Profile:

Aroma: Rich German malt aroma (of Vienna and/or Munich malt). A light to moderate toasted malt aroma is often present. Clean lager aroma with no fruity esters or diacetyl. No hop aroma. Caramel aroma is inappropriate.
Appearance: Dark gold to deep orange-red color. Bright clarity, with solid, off-white, foam stand.
Flavor: Initial malty sweetness, but finish is moderately dry. Distinctive and complex maltiness often includes a toasted aspect. Hop bitterness is moderate, and noble hop flavor is low to none. Balance is toward malt, though the finish is not sweet. Noticeable caramel or roasted flavors are inappropriate. Clean lager character with no diacetyl or fruity esters.
Mouthfeel: Medium body, with a creamy texture and medium carbonation. Smooth. Fully fermented, without a cloying finish.

Ingredients:

Grist varies, although German Vienna malt is often the backbone of the grain bill, with some Munich malt, Pils malt, and possibly some crystal malt. All malt should derive from the finest quality two-row barley. Continental hops, especially noble varieties, are most authentic. Somewhat alkaline water (up to 300 PPM), with significant carbonate content is welcome. A decoction mash can help develop the rich malt profile.

Examples:

Paulaner Oktoberfest, Ayinger Oktoberfest-Märzen, Hacker-Pschorr Original Oktoberfest, Hofbräu Oktoberfest, Victory Festbier, Great Lakes Oktoberfest, Spaten Oktoberfest, Capital Oktoberfest, Gordon Biersch Märzen, Goose Island Oktoberfest, Samuel Adams Oktoberfest (a bit unusual in its late hopping)
I, evo ga recept za primjer, od Brewing Classic Styles:

Oko 20 L

OG: 1.055
FG: 1.015
IBU: 27
Color: 21 EBC
Alcohol: 5.4% abv

Pils 2 kg 44.9%
Munich (18EBC) 2kg 44.9%
Cara Munich .45kg 10.2%

Hallertau 4.0% AA 60 min. 43 g 24 ibu
Hallertau 4.0% AA 20 min. 14 g 2.7 ibu

Kvasac: White Labs WLP820 Oktoberfest/Marzen, Wyeast 2206 Bavarian Lager, ili Fermentis Saflager S-23.
HOMEBREWING OD 1997
PIVSKI SUDAC OD 1999

http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » ned tra 01, 2012 8:10 pm

Spremam ga kuhati u srijedu. Nemam Munich-a ali ću stavit meladonina.
Ako ne budem u Hrvatskoj za vrijeme festa, poslat ću ga poštom na druženje.

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pon tra 02, 2012 3:32 pm

Ja nemam mogučnosti doma fermentirati lager još....

Avatar
Matt
Postovi: 1330
Pridružen/a: sub vel 13, 2010 10:44 am
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Post Postao/la Matt » sub tra 07, 2012 11:37 am

Her Flick je napisao/la:Spremam ga kuhati u srijedu. Nemam Munich-a ali ću stavit meladonina.
Ako ne budem u Hrvatskoj za vrijeme festa, poslat ću ga poštom na druženje.
Super. Hvala.
Mogwai je napisao/la:Ja nemam mogučnosti doma fermentirati lager još....
Pa radi ale. Koristi Fermentis US 05 i fermentiraj oko 16-17 ako možeš.
HOMEBREWING OD 1997
PIVSKI SUDAC OD 1999

http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sub tra 07, 2012 11:56 am

Ili jos bolje WLP029 Kolsch kvasac

Leut
Postovi: 180
Pridružen/a: čet svi 19, 2011 6:32 pm
Lokacija: Biograd

Post Postao/la Leut » sub tra 07, 2012 2:38 pm

jel neko prova sa digo kvascem iz vrecice? ja san napravija 5-6 tura do sad s nim i back ekstraktom i meni je odlicno neznan za vasa iskustva, sad san prvi put radija sa t-58 i nema bas velike razlike!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub tra 07, 2012 4:41 pm

Ja sam prije dvadesetak godina počeo s običnom germom u kocki, ne znam da li se već zvao digo, ali piva je bila super. I bila su to druga vremena. I hmelj "tko zna od kud". Neki dan me ujak podsjetio na moje prve domaće uratke, jer ja ne pamtim puno stvari ni na puno kraće razdoblje.

marbor
Postovi: 243
Pridružen/a: pet ožu 23, 2007 5:43 pm

Post Postao/la marbor » sub tra 07, 2012 9:47 pm

I ja sam davno radio s krošnom germom i pivo je bilo dobr

Leut
Postovi: 180
Pridružen/a: čet svi 19, 2011 6:32 pm
Lokacija: Biograd

Post Postao/la Leut » sub tra 07, 2012 10:50 pm

ma ja san negdi cita da gema ne valja, al eto visis da je super, i digo je dio neke grupe koja radi pivski kvasac samo sad neznan koje, al uglavnon za ale je ok!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub tra 07, 2012 10:59 pm

1.Skuhaj šaržu od 50-ak litara.
2.Podjeli šaržu na 5 dijelova
3.U 4 fermentora stavi različiti pivski kvasac i digo u peti frmentor.
4.Nakon završene fermentacije degustiraj s prijateljima bez da znaju u kojoj je pivi koji kvasac.
5.Napiši rezultate testa na forum.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Leut
Postovi: 180
Pridružen/a: čet svi 19, 2011 6:32 pm
Lokacija: Biograd

Post Postao/la Leut » sub tra 07, 2012 11:04 pm

a neman toliko fementatora, al jois san nov usvemu ovom pa nemogu reci razliku al da je bolje od zuje i ostalih, daleko! tako da ako neko ima volje provati anema kvasca il nema mogucnost za nabaviti digo je ok!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub tra 07, 2012 11:14 pm

Znači ti predpostavljaš da je krušni kvasac dobar, ti to u stvari ne znaš.
Pustimo sad zatvorske uvjete ili postapokaliptičke scenarije, pivskog kvasca ima za kupiti kod Pufa i na webu, jeftin je i može se razmnožiti.
Forum funkcionira i može se dobiti oprani kvasac, besplatno.
Osim znatiželje i zajebancije ne postoji razlog korištenja krušnog kvasca u pivarstvu.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » ned tra 08, 2012 9:48 am

Pa radi ale. Koristi Fermentis US 05 i fermentiraj oko 16-17 ako možeš.[/quote]

I budem!

Za tjedan dana kuham tu pivu :)

Avatar
Matt
Postovi: 1330
Pridružen/a: sub vel 13, 2010 10:44 am
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Post Postao/la Matt » ned tra 08, 2012 9:42 pm

Ferdo je napisao/la:Znači ti predpostavljaš da je krušni kvasac dobar, ti to u stvari ne znaš.
Pustimo sad zatvorske uvjete ili postapokaliptičke scenarije, pivskog kvasca ima za kupiti kod Pufa i na webu, jeftin je i može se razmnožiti.
Forum funkcionira i može se dobiti oprani kvasac, besplatno.
Osim znatiželje i zajebancije ne postoji razlog korištenja krušnog kvasca u pivarstvu.
Imaš pravo.
HOMEBREWING OD 1997
PIVSKI SUDAC OD 1999

http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » sri tra 11, 2012 9:30 pm

radio sam sa WLP820 i već 7 dana brboće na 9C ali sad mi je pala temperatura ispod 9 da mu mamicu,a nisam mu blizu da je dignem.nema veze ionako ću je nekako dignit.
šta se tiče pekarskog kvasca dobar je ako hoćeš radit brlju za E85 ili koji drugi E...
ja volim experimente sa njim :wink:

Odgovori