Zagorski pivopija

Pročitati... sam naslov govori sve

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Gale_Klenovničko_pivo
Postovi: 2
Pridružen/a: čet kol 04, 2011 1:17 pm

Zagorski pivopija

Post Postao/la Gale_Klenovničko_pivo » čet kol 04, 2011 1:33 pm

Pozzz ljudi, evo danas sam se učlanio zbog velike želje , mogu reci višegodišnje, da izradim svoje domaće pivo, već mi je dosta ovog zagorskog vina :) Evo dolazim iz mjesta Klenovnik kraj Varaždina i radim u policiji :) evo malo ću prošvrljati po forumu a onda ću vas početi bombardirati sa pitanjima, nadam se ugodnom druženju, čujemo se i živeli!!!!!!

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet kol 04, 2011 1:52 pm

Pozdrav, i dobrodošao. Prije svega procitaj ovdje ČPP aka Često postavljana pitanja

A onda pročitaj knjigu How To Brew - By John Palmer

Ako si slabiji sa engleskim onda Pivo iz vlastitog podruma

Nakon toga... volja, sastojci i kuhanje... Ja ovaj mjesec kuham isto svoje prvo ali knjiga How to Brew je odlicna pa preporucam. :) stavio sam linkove, pa si skini pdf-ove knjiga.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Gale_Klenovničko_pivo
Postovi: 2
Pridružen/a: čet kol 04, 2011 1:17 pm

Post Postao/la Gale_Klenovničko_pivo » čet kol 04, 2011 1:57 pm

E hvala puno, prvo ću se malo educirati a paralelno s tim nabavljat opremu koja mi je potrebna, jel zna tko otprilike kolika je to investicija???

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet kol 04, 2011 2:17 pm

Gale_Klenovničko_pivo je napisao/la:E hvala puno, prvo ću se malo educirati a paralelno s tim nabavljat opremu koja mi je potrebna, jel zna tko otprilike kolika je to investicija???
beskonačna :roll:
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet kol 04, 2011 3:25 pm

Pozdrav Zagorcu i dobrodošao.

Dobro ti je 400d napisal da je investicija beskonačna ali budući sam i sam početnik te sam nedavno kupio opremu i sirovine i skuhao prve dvije ture mogu ti napisati kolko je mene koštalo.
Oprema:
bačvica od 30 L s pipom i vrenjačom - 169,00 kn(bauhaus)
termometar ubodni s kazaljkom od inoxa kaj se inače koristi da se upikne u mrtvu životinju dok se ista peče u pećnici:75,00 kn(dućan od diona na trgu B.Jelačića)
akvarijski hidrometar da možeš okvirno izračunati kolko ti bude jaka piva:45,00(dućan za ljubimce Belugo,ispod placa na kvatriću u Zagrebu;znam da si kod Varaždina al možda nekom pomogne podatak)
2 m crijeva za pretakanje cristalo extra:10 kn(neki dućan u petrinjskoj,Zagreb)
boce za flaširanje:skupio sam 50 kom od gaziranih pića od 0,5 l,angažiral sam u tome starog i sve koji su mogli

Sirovine:
back ekstrakt 6kg(inače je kanister od 15 kg i naravno da mi je krivo ko cucku kaj nisam uzel cijeli kak su mi rekli nek sam se preplašil da nekaj ne sfušam pa da ne bacim 350,00 kolko košta cijeli kanistar pa sam podjelil s drugim kuharom) i tih 6 me koštalo :140,00(kanister kupljen u Ireks aromi na radničkoj cesti u Zagrebu)
hmelj 100 g aurora:9,00 kn kod Pufa(član foruma koji drži beershop.hr a koji prodaje sastojke u manjim količinama,podigao sam to kod njega kod okretišta tramvaja na trešnjevci)
kvasac,2 paketića s-33: cca 24.00 kn zajedno (isto kod Pufa)
melasa bilingtons iz interspara:25,00 kn p0la kile(dodaval sam to za tamnu pivu)
kneipp kava ciglica 250g: cca 9 kn(bilogdje je ima),dodaval sam to za tamnu pivu

Zaključak:oprema me koštala oko 300 kn sirovine 200 i od tih sirovina mi je ispalo 76 bočica pive iliti 38 litara odnosno ugrubo 2,60 kn po bočici 0,5 l pive.

Sretno u kuhanju!Ja sam oduševljen kak mi je ispala i tamna i svijetla piva!

Odgovori