godišta i informacije

Pročitati... sam naslov govori sve

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Šafran » čet lip 09, 2016 12:41 am

Bok!

godište 71, rođen i radim u Zagrebu kao restaurator, zapalio u Samobor, jer se tam pije vino z lonci, pa valjda i za pivu vrijede slični standardi. O pivarenju sam počel razmišljat još od 97, kad sam čul da neki studoši u irskoj proizvode pivu u kadi. Kak tada nije bilo ni interneta, ni ničega samo sam maštal o tome. 2013 sam se odlučil pogledat kaj ima u svijetu i otkrio čudesa, a i ovaj forum. Od tad sam skuhal 20 tura te imal tri parade i sramote sa šampanjskim pivama i to za Novu godinu, rođendan i majmunovo. Kuham samo jedan recept. Trenutno povečavam kapacitet na 400 lit. pa se natežem s time. Nadam se da bu gotovo do srpnja
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet lip 09, 2016 1:07 am

pozdrav Šafrane. :hmelj:

jedan si od rijetkih koji pronađe ovu temu , a tolko pristojan da i napiše nešto .
sa samo jednim #receptom " uskračuješ si štošta ,al volja tvoja . 400 L nije šala pa te budno pratimo..
uspjeha i veselja na putu Ti želim .

:hmelj: :pivo3:

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Šafran » čet lip 09, 2016 1:26 am

Malo sam ziheraški nasađen kaj se tiče kuhanja bilo koje vrste. Htel bi ispolirat recept do kraja, a i mislim da tak mogu najbolje prepoznavat greške koje napravim u postupku. Naprimjer sad bi probal sa sekundarnom fermentacijom, pa me zanima kaj bu se promjenilo.

Hvala na podršci, i obavezno javljam kad upogonim pivovaru, ili bute gledali na telki jer su mi plamenici samogradnja a imaju promjer 80 cm i tri prstena.

Živili!!!
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Bodul
Postovi: 3
Pridružen/a: sri kol 12, 2015 2:05 am

Post Postao/la Bodul » pet vel 10, 2017 12:02 pm

-1984 godiste

-Pomorac - brodostrojar

-Nisam jos skuhao svoje pivo , ali budem ;)

-Za homebrewing sam cuo negdje usput i zainteresirao se

abertosa
Postovi: 19
Pridružen/a: sub vel 21, 2015 5:47 pm
Lokacija: Pazin

Post Postao/la abertosa » pet vel 10, 2017 9:44 pm

evo još jedan :D

-u odnosu na većinu sam još klinac, '89 godište
-agronom poljoprivrednik
-kuham godinu dana i nešto sitno
-za homebrewing sam prvi put čuo ovdije, nisam imao pojma da se i doma pravi pivo, palo mi na pamet ''zašto ne'' i išao čačkat po netu
-prvo pivo BIAB tura 20 litatra, 5 kg ng slada, 20 g perle 60 min, 20g perle 20 min, US05, prvo pa muško :D

Avatar
jocker113
Postovi: 74
Pridružen/a: ned lip 15, 2014 7:07 pm
Lokacija: Sibenik

Post Postao/la jocker113 » sub ožu 18, 2017 6:09 pm

- 91. godište, zivim u Šibeniku

- Bioprocesni inženjer, zapravo mi je kuhanje piva struka

- završio fax prije pola godine, skuhao prvo pivo vec prije par godina u sklopu faxa, zasad na BIAB-u litara već 5,6 tura. Planiram u nedogledno vrijeme prijeći na HERMS ili neki automatiziraniji sustav, al otom potom

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: godišta i informacije

Post Postao/la crna guja » sri pro 13, 2017 9:42 pm

pozdrav svima i jedno veliko živiliii! :pivo3: ,
evo ukratko o sebi - Nikola,1966 god., inženjer strojarstva, područje pneumatika, hidraulika, energetika, toplinski strojevi, uključivo obnovljivi izvori.
zanima me tehnologija- tipa how its made, priznajem da kad me nešto takvo zaintrigira, učinit ću sve da se riješim upitnika u glavi, tu nema pomoći :shock: .jbg, ne moš iz vlastite kože. kuhanje piva doživljavam kao umjetnost, pa iz osobnog iskustva mogu reći-napraviti kvalitetan plavac mali je luk&voda prema kvalitetnom pivu.do sada smo kuhali u 10-litarskom grainfather sparge-u, a ubrzo stiže klarstein od 50 l.
zahvalan sam kolegama na forumu, koji su napisali ono što znaju,a i unijeli svoje nedoumice.čitajući sve to ovih par godina,istina bog, zaradio sam određene probleme koji se javljaju kod pretjeranog sjedenja :oops:,a također i blagu dioptriju, ali sam sada zato,barem mislim, manje glup. takav je život, sve ima svoju cijenu.8)
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: godišta i informacije

Post Postao/la Pop » čet pro 14, 2017 5:45 pm

Živ bio još 50 godina!
Nikad nije kasno za naučit nešto...a hobi je pun pogodak.
Buđav lebac

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: godišta i informacije

Post Postao/la crna guja » čet pro 14, 2017 10:36 pm

Živio ! :pivo:
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

krejzi85
Postovi: 4
Pridružen/a: sub pro 23, 2017 8:35 pm
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Re: godišta i informacije

Post Postao/la krejzi85 » sub pro 23, 2017 8:55 pm

Pozdrav svima,

evo nakon par godina čitanja i nešto sitno kuhanja da se napokon i pirjavim, jer ovdje sam rješio dosta nedoumica.
Hvala svima na tome.
Ovo je prvi forum na koji se prijavljujem pa ne zmjerite ako što napišem mimo pravila - pisanih i nepisanih.
godište 85, škola dipl. oec. - turistički menadžment u Opatiji, kako i nick govori nisam baš normalno
lokacija Zagreb - Dubrava - lokacija kuhanja - Molsavina - dva sela dalje ili bliže od Kutine, zavisi s koje strane dolaziš
kuham cca 2 godine
počeo na BIAB-u, lonac 30 litara, drugo kuhanje 50 litara, treće oba lonca zajedno pa da bude barem 50 l pive, fermentirao u pp kantama od 30 l - napredovao do masha u inoxici od 250 litara s lažnim dnom i kuhanjem u rakijskom kotlu od 110 litara i jednoj inox bačvi od 100 litara... znači jedan mash, a dva lonca na dve vatre...
Ako koga što zanima neka pita. :pivo: živili

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: godišta i informacije

Post Postao/la Poljo » ned pro 24, 2017 3:31 am

Ta 2 sela od kutine, jel to gracanica, sartovac il moja banova? 😁
slika

krejzi85
Postovi: 4
Pridružen/a: sub pro 23, 2017 8:35 pm
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Re: godišta i informacije

Post Postao/la krejzi85 » ned pro 24, 2017 7:44 am

Gornja Gračenica

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: godišta i informacije

Post Postao/la Puyol » ned pro 24, 2017 8:52 am

Pozdrav i na ovaj nacin,

Rodjen sam 1981., iz Zagraba sam, zubar po struci.

Kuham otprilike 11 mjeseci, iza mene je 28 sarzi, jos niti jedna nije ponovljena, igram se. O kuhanju sam intenzivno razmisljao zadnjih 2-3 godine, no klinci ovo ono nemam kao vremena (kao nemam ni sad al kuham)..

Prvo kuhanje kojem sam prisustvovao je kod ekipe s jaruna (hvala na savjetima momci), i nakon toga je krenula moja prica.

Na forumu sam od pocetka kuhanja, pomogao mi je u mnogim stvarima.

Kuham sarze od 20-25 litara na grainfatheru.

Prva piva bio je lager...bio je gorak, al nis posebno, nakon toga presao na alove...

Prvo kuhanje je trajalo 7 sati jer sam bio neiskusan i nisam imo pojma kaj radim...danas mi opet traje 7 sati, ali zato jer znam sto i zasto tako radim :)

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: godišta i informacije

Post Postao/la mali badem » pon pro 25, 2017 2:17 am

:D hehe Puyol , zadnja rečenica veli sve ! više ne skupljaš slučajne tenis loptice oko igrališta nego si ti majstor od opreme.
slasnih piva Ti želim Tebi na gušt.

Živio d'Puyol, sretan Ti Božić :pivo3: :hmelj:

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: godišta i informacije

Post Postao/la Puyol » pon pro 25, 2017 11:25 am

To prvo kuhanje...ne znas kaj radis, zasto, ovo ono..pa dodje frend kao pomoc, pa zaspi covjek...pa stavi ovo, digni temp., pa stc na grejnacu ne ide iznad 90°...pa kaj sad...pa hladjenje...pa ciscenje...mislim da sam isao spavag oko 3 ujutro..

A sad, laganini, sparge mi sam traje sat do sat i pol, izvlacim vise secera sitnijim mljevenjem, pa ako stavim vecubkolicini slada od 7 kg, onda prvo stavim 7kg u mash na 10ak kin, da se slegne, pa ubacim ostatak, evo sad slijedeca tura ce bit od 10kg, a grejnac kaze da je 9kg maximum..hehe..pa onda mash traje tih 10-20min duze..pa dok se odsparga tih sat i pol (za 10kg mozda i vise. ), pa boil sat vremena, a onda uvzadnje vrijeme ide aroma steep na cca 75-70°c ..pol sata do sat vremena...i onda tek hladjenje, pa faking ciscenje.. Ti me ubije na kraju, definitivno...ali na kraju napravim 2 gajbe pive, pa sam sretan :)


Sretan Bozic pivari :)

Odgovori